Güncel

Ay görevine bir Adanalı gidiyor! Ay'da 1 Adanalı!

NASA Ay'a göndereceği uzay mekiğine bir Adanalı astronotu da ekliyor. Bu görevde yer alacak şanlı Adanalı kim ? Detayları aktarıyoruz.

Ay görevine bir Adanalı gidiyor! Ay'da 1 Adanalı!

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, yeni görevlerinde eğitim alacak on astronot adayını basına tanıttı. Adaylar arasında Adanalı birisi daha bulunuyor.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 12 bin başvuru arasından seçtiği sadece 10 kişiyi yeni uzay görevlerine hazırlık amaçlı seçimlere tabi tuttu.

Bu Astronot adaylarının, Ocak 2022'den itibaren Johnson Uzay Merkezi'ndeki 2 yıllık eğitim programına başlayabileceklerini açıklandı.

Adana'da doğan astronot: Deniz Burnham

Astronot adayları arasında öyle bir isim dikkat çekiyor ki kendisi Adana'da doğdu. ülkemizdeki İncirlik Hava Üssü'nde doğan Deniz Burnham Adana doğumlu olarak aya ilk çıkacak isim olacak.

Paramotor ve yamaç paraşütünün yanı sıra helikopter ve sabit kanatlı hava araçlarını da uçurabilen Burnham, uzun bir süredir Alaska’da yaşıyordu. Adana gibi sıcak bir yerden Alaska'ya geçip orada eğitimine devam eden Burnham, NASA seçmelerini kazanıp Adanalı astronot sıfatıyla Ay'a gitmeye hazırlanıyor.

Burnham binlerce kişinin arasından kapsamlı bir tıbbi kontrolden ve çeşitli NASA'nın zor yetenek, egzersiz testlerinden geçerek 10 kişilik ekibe katılmaya hak kazandı.

Deniz Burnham'ı tanıyalım

Ay görevine bir Adanalı gidiyor! Ay'da 1 Adanalı! - Resim : 1

Askeri bir ailede büyüyen Burnham, çeşitli yerlerde okuduktan sonra California'da Vanden Lisesi’nden mezun oldu. 2007 yılında California Üniversitesi, San Diego'dan kimya mühendisliği alanında lisans derecesi aldı.

Güney California Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olan Adanalı Burnham, Deployable Autonomy Technologies grubunun bir parçası olarak NASA Ames Araştırma Merkezi'nde staj hakkı elde etmişti.

Kariyerine ilk olarak Alaska, Prudhoe Körfezi'ndeki bir petrol sondaj kulesinde saha mühendisi olarak başladı. Kuzey Kutbu boyunca sondaj kulesi sahalarında, sondaj operasyonları sırasında ölçüm ve kayıt işlemlerinin yapılmasından sorumluydu.

Kanada, Ohio ve Texas'taki sondaj kulelerinde yaklaşık 9 yıl boyunca yerinde operasyonlara liderlik eden Burnham, NASA görevlerinde de sondajlardan sorumlu isim olacak.

Ay görevine bir Adanalı gidiyor! Ay'da 1 Adanalı! - Resim : 2

Adana'daki vatandaşlarımızın sıcaktan Güneşe ateş ettiği bir yerden Ay'a başlayacak bir yolculuğa çıkacak olan Burnham'ı tebrik ederiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.