Güncel

Ay'a gidilecek önemli noktalar belirlendi

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay'a insanlı yolculuk için planladığı Artemis için çalışmalarını hızlandırdı.

Ay'a gidilecek önemli noktalar belirlendi

NASA, uzun süre sonra yeniden Ay’a insanlı uçuşu yapmayı hedefliyor. Kurum, görev planı kapsamında ilk üç hedefini belirledi. Artemis 1, 2 ve 3 olarak adı verilen programlar gerçekleştirilebilirse devamında planlananlar oldukça heyecan verici. Bu kapsamda NASA, Ay’da gidilecek noktaları belirledi.

NASA, Ay’da buz toplamak istiyor

NASA, Artemis ile birlikte 2025 yılında Ay’a astronot göndermeyi hedefliyor. Tüm programı ayrıntısına kadar planlayan ajans, şimdi de Ay’da gidilecek konumları açıkladı. 13 bölgeyi işaretleyen NASA, bölgeler hakkında bazı kritik bilgiler de verdi.

Noktalar belli oldu

İşaretlenen bölgeler, Ay’ın güney kutbunda yer alıyor. Ajans, işaretlenen bölgelerde su, buz ve karanlık kraterlerde bulunan önemli kaynaklar olduğuna inanıyor. NASA’nın Gezegen Bilimi Bölümü’nün Ay bilimi lideri Sarah Noble, dün düzenlenen basın toplantısında bölgelerin daha önce keşfedilmediğini belirtti.

Ay'a gidilecek önemli noktalar belirlendi - Resim : 1

Proje 2025 yılında gerçekleşecek

NASA, ilk ilk olarak 3 etaptan oluşan proje için düğmeye basmış durumda. Artemis görevinin ilk adımını Mayıs ayında başlatmak isteyen NASA, ilk adımlarını Mayıs ayında atmaya başladı. İlk etapta projeyi 2028’e kadar başlatmayı hedefleyen NASA, dönemin başkanı Donald Trump’ın baskılarıyla hedefini 4 yıl daha erkene çekerek 2024’te Ay’a ilk insan inişini gerçekleştirecekti. Ancak bu erken fırlatma, birçok engele takılmıştı. Her şeye rağmen projenin 2025’te gerçekleşmesi bekleniyor.

Yorumlar
Bahadir
Apollo görevi yarım kalmıştı Artemis ile deva edebilirler. Puro şeklindeki uzay gemisi nin içini incelesinler belki daha güzel silahlar araçlar bulurlar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.