Güncel

'Aynasız' tabirinin kaynağı Renault 12 TS değil

Sosyal medyada yayılan bir bilgiye göre 'aynasız' tabirinin kaynağı 1970 model Renault 12 TS olmadığı ortaya çıktı.

'Aynasız' tabirinin kaynağı Renault 12 TS değil

Geçtiğimiz günlerde özellikle sosyal medyada yayılan ve doğruluğu kontrol edilmeden paylaşılan bir bilginin daha yanlış olduğu ortaya çıktı. Birçok hesap tarafından yapılan bir paylaşımda argoda polis anlamına gelen 'aynasız' tabirinin 1970 model Renault 12 TS polis arabasında sağ ayna bulunmadığı için çıktığı iddia edilmişti. Binlerce kez paylaşılan bu bilginin de yanlış olduğu ortaya çıktı.

'Aynasız' tabirinin kaynağı Renault 12 TS değil

Teyid.org'un ortaya çıkardığı gerçeğe göre bu tabirin 1970 model Renault 12 TS otomobil ile ilgisi yok. Çok daha eskilere dayanan bu bilginin nereden çıktığı tam olarak bilinmiyor. Ancak 'aynasız' tabirinin 1930'lu yıllarda kullanıldığı görülüyor. Hatta yapılan araştırmaya görö bu bilgi 1889 yılında bile kullanıldığına dair deliller var.

Uzun lafın kısası: İnternette her gördüğünüz bilgiye hemen inanmayın. Hata, yanılma payı ve yönlendirme yapılabileceğini unutmayın. Özellikle sosyal medya bu tip yalan ya da yanlış birçok bilgi ile dolu.

Aynasız tabirinin detaylarını ve tarihi kökenini Teyid.org internet sitesinde görebilirsiniz.

Yorumlar
Aynasız
Aynalı Osmanlı İmparatorluğu'nda Jandarma'da bulunan ancak Polis'te bulunmayan bir silah türünün halk arasındaki adıdır.
Cevapla
Nihat Kutlucan
Aynasız kelimesinin polisler için kullanılma amacı; tipsiz anlamınadır, hafifçe aşağılama içeren argo bir sözdür. Genelde gayri meşru tipler tarafından kullanılır.
Cevapla
Vatandaş
Gayri meşru tipler tarafından kullanıldığı doğrudur...
birisi
Tümüyle yanlış Ayna, askeri birliklerde ilk dönemde (1835) bulunan toplu tamburalı şerit mermilerle seri ateş yapabilen ilkel tip makinalı tüfeğin adıdır. Bunun küçük bilya atan top çeşidi de vardır. Silinince parlar. Bazıları parlak çeliktir. Miltrayöz de denilir. "Cephede miltrayöz ayna gibi parlıyor" mısrasındaki ayna budur. Bizde jandarma da bulunurdu. Poliste yoktur. "Karakolda ayna var" sözündeki ayna miltrayöz ve parlayan makinalı tüfektir. Poliste olmadığı için "aynasız" denilir. Yanında ayna taşırmış gibi saçma yorumları unutalım lütfen.
Cevapla
Vatandaş
Osman kardeş... Senin ingilizce hocanı merak ediyorum... İngilizce Cop kelimesinin Türkiye'deki karşılığı aynasızdır. Anlamı değil....
osman
e ozaman amerikada da mı aynasız lafı aynı anlama geliyor onlarda mı mitralyöz kullandı ?
Mali
Keşke o zamanın suçlusunu bulabilsek...
Cevapla
💠 GakkoCan 💠
Keşkem o zamanlara dönebilek saf ve temiz günlerdi
Cevapla
TipiTip
Üstadım sen ne yaşıyon, kafan hep güzel geziyon sanirim...bu kadar gel git yaşanmaz ya :)
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.