Güncel

'Aynasız' tabirinin kaynağı Renault 12 TS değil

Sosyal medyada yayılan bir bilgiye göre 'aynasız' tabirinin kaynağı 1970 model Renault 12 TS olmadığı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde özellikle sosyal medyada yayılan ve doğruluğu kontrol edilmeden paylaşılan bir bilginin daha yanlış olduğu ortaya çıktı. Birçok hesap tarafından yapılan bir paylaşımda argoda polis anlamına gelen 'aynasız' tabirinin 1970 model Renault 12 TS polis arabasında sağ ayna bulunmadığı için çıktığı iddia edilmişti. Binlerce kez paylaşılan bu bilginin de yanlış olduğu ortaya çıktı.

'Aynasız' tabirinin kaynağı Renault 12 TS değil

Teyid.org'un ortaya çıkardığı gerçeğe göre bu tabirin 1970 model Renault 12 TS otomobil ile ilgisi yok. Çok daha eskilere dayanan bu bilginin nereden çıktığı tam olarak bilinmiyor. Ancak 'aynasız' tabirinin 1930'lu yıllarda kullanıldığı görülüyor. Hatta yapılan araştırmaya görö bu bilgi 1889 yılında bile kullanıldığına dair deliller var.

Uzun lafın kısası: İnternette her gördüğünüz bilgiye hemen inanmayın. Hata, yanılma payı ve yönlendirme yapılabileceğini unutmayın. Özellikle sosyal medya bu tip yalan ya da yanlış birçok bilgi ile dolu.

Aynasız tabirinin detaylarını ve tarihi kökenini Teyid.org internet sitesinde görebilirsiniz.

Yorumlar
Mali
Keşke o zamanın suçlusunu bulabilsek...
Cevapla
💠 GakkoCan 💠
Keşkem o zamanlara dönebilek saf ve temiz günlerdi
Cevapla
TipiTip
Üstadım sen ne yaşıyon, kafan hep güzel geziyon sanirim...bu kadar gel git yaşanmaz ya :)
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.