Güncel

Bahar aylarında ortaya çıkan yeni tehlike! Öldürücü olabilir

Yaz aylarının gelmesi beraberinde bazı problemleri de getirdi. Bahar aylarında ortaya çıkan bir tehlike hakkında uzmanlar uyardı. İşte detaylar.

Bahar aylarında ortaya çıkan yeni tehlike! Öldürücü olabilir

Bahar ayları geldi. Özellikle koronavirüsle ilgili önlemlerin de yavaş yavaş kaldırılmasıyla insanlar güzel havanın tadını dışarı çıkartmaya başladı. Bu havalarda pikniğe gidenler ve yeşilliklerde vakit geçirenleri ise bir tehlike bekliyor. Yaz aylarıyla birlikte ortaya çıkan çam kese tırtıllarına karşı dikkatli olmak gerekiyor.

Uzmanlar özellikle ölümcül olabilecekleri konusunda dahi uyardı. Uzmanlardan gelen açıklamalara göre çam kese tırtılları ise temas kaşıntı ile başlıyor ve ilerlerse hastanelik dahi edebiliyor. Oldukça tehlikeli olabilen bu tırtıllar bir orman yangını kadar tehlikeli. Ağaçların yapraklarını yiyip geriye yaprak dahi bırakmayan bu tırtıllar insanlarla temasta da problem yaratıyor.

Bahar aylarında ortaya çıkan yeni tehlike! Öldürücü olabilir

çam kese

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Çetin, kızılçamlardan beslenen bu tırtılların insan ve hayvan sağlığı için tehlikeli olduğunu kaydederek şöyle konuştu:

"Bu hayvanın üzerinde kıllar var. İnce yapılar ve oldukça alerjik. Kış aylarını çam ağaçları üzerindeki pamuksu yuvalarda geçiriyor. Toprağa inerken insanların yaşam alanlarında olduğu zaman insanlar farkında olmadan bunlara temas edebiliyor. Kedi ve köpekler temas edebiliyor."

Kedi ve köpeklerin temasın ardından evlere alerjen etki oluşturan kılları taşıdığını ifade eden Prof. Dr. Çetin, “Temas halinde kıllar hemen etrafa yayılıyor. Alerjik bünyeye sahip olanlar ve astımı olanlarda maalesef kötü sonuçlarla karşılaşılıyor. Bu türden rahatsızlığı olanlar mutlaka doktora başvurmalı" dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.