Bankman-Fried: Mirasım umurumda değil

Bankman-Fried, FTX'in çökmesinden 2 ay önce mirasıyla ilgili "umurumda olmadığını" söyledi.

Bankman-Fried: Mirasım umurumda değil

FTX'in kurucusu Sam Bankman-Fried (SBF), bir zamanlar kripto para birimi kralı olarak lanse edilmişti; bu itibar, borsanın çökmesiyle aşınmış ve dolandırıcılık suçlamalarıyla tutuklanmıştı. Çökmeden önce Bankman-Fried, FTX'i ve mirasını genişletme planlarını paylaşarak ticaret platformunun geleceği hakkında güven yaymıştı. 

Bankman-Fried: Mirasım umurumda değil

16 Eylül'de (FTX, 11 Kasım 2022'de iflas başvurusunda bulundu) CNBC ile yaptığı bir röportajda (dk. 23:40), Bankman-Fried, kripto alanındaki mirasını umursamadığını ve birincil odağını koruduğunu belirtti.

“Miras hakkında [küfür] vermiyorum. Sahip olduğum etkiyi önemsiyorum ama kendime hatırlatmaya çalıştığım şey gibi değil. Günün sonunda önemli olan sahip olduğum etkidir” dedi. 

Aynı zamanda, uzun vadeli kripto kışıyla mücadele eden ticaret platformuna rağmen FTX'in geleceği hakkındaki uzun vadeli vizyonunu paylaştı.

SBF'ye göre uzun vadeli plan, FTX'i insanların "sofistike ve güçlü bir yol" olarak adlandırdığı likiditeye erişmesine izin veren küresel bir platform olarak kurmaktı. İlginç bir şekilde, FTX sorunları, borsa bir likidite kriziyle vurulduğunda, kullanıcıların paralarını çekememesine neden olduğunda başladı.

Ayrıca Bankman-Fried, borsanın daha fazla yetki alanında lisanslanmayı amaçladığını belirtti. Bir noktada, FTX'in dünya çapında en çok denetlenen platform olduğunu iddia etti.

"Bunun bir parçası, insanların likiditeye sofistike ve güçlü bir şekilde erişebildiği küresel bir platform olmaktır. Bunun bir parçası tamamen lisanslanıyor ve küresel olarak nasıl saydığınıza bağlı olarak halihazırda açık ara en lisanslı kripto merkezi ve belki de genel olarak en lisanslı borsa olduğumuzu düşünüyoruz. Bankman-Fried, düzinelerce yargı alanında ayrı ayrı lisansımız var" dedi.

Bankman-Fried: Mirasım umurumda değil - Resim : 1

Yönetmelik çağrıları

Bu doğrultuda sektör oyuncuları, FTX skandalının en başta uygun düzenlemelerle meydana gelemeyeceğinden yakındılar. Aynı zamanda, Amerika Birleşik Devletleri milletvekilleri yeni kripto düzenleme faturalarını açıklamaya devam etse bile, çöküş sektörü düzenlemeye yönelik daha fazla çağrıya neden oldu.

Ayrıca Bankman-Fried, FTX'in amacının, insanların mali durumlarını daha kolay ve doğrudan yönetmelerine yardımcı olabilecek müşteri dostu bir platform oluşturmak olduğunu belirtti.

Özellikle Bankman-Fried, FTX'in SBF'nin diğer firması Alameda Research ile fonları karıştırdığı bildirildikten sonra müşteri fonlarının zimmete para geçirildiği iddialarıyla karşı karşıya. SBF'nin, FTX'in çökmesine neden olan olay hakkında konuşması gereken Kongre önünde ifade vermeden bir gün önce tutuklandığını belirtmekte fayda var.

Kripto ayı piyasasının ortasında Bankman-Fried, iflasla karşı karşıya olan işletmeleri kurtarmaya çalışan, alanda kilit bir kişilik olarak ortaya çıktı.

'SBF bir manipülatördür'

Bu satırda, Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi üyesi Patrick McHenry, SBF'nin yeni teknolojiden yararlanarak eski usul bir dolandırıcılık yaptığını belirtti. Bankman-Fried'in farklı nedenlerle önemli bir bağışçı olmasıyla birlikte, milletvekili, FTX kurucusunun bir manipülatör olduğunu kaydetti ve bu, son medya turu röportajlarında göründüğünü iddia etti.

McHenry, "Bu, onun birinci sınıf kapasiteye sahip bir manipülatör olduğunu ve bir şeyler çıkarmaya çalıştığını gösteriyor" dedi.

Şu anda SBF, harcamaları ve borçları ödemek için fonlarını zimmete geçirerek müşterilere karşı dolandırıcılık yapmakla suçlandıktan sonra demir parmaklıklar ardında kalmaya devam ediyor. Suçlamalara dayanarak, en büyük bireysel saadet zincirinin faili Bernie Madoff'u temsil eden avukat Ira Lee Sorkin, SBF'nin uzun yıllar hapis cezasıyla karşı karşıya olduğu  konusunda uyardı.