Güncel

Barolar Avukatlarla KEP üzerinden iletişim kurmaya başlıyor

Türkiye Barolar Birliği (TBB); barolar ve avukatlarla olan yazışmalarında güvenli e-posta KEP kullanmaya başlıyor.

Barolar Avukatlarla KEP üzerinden iletişim kurmaya başlıyor

Türkiye Barolar Birliği, e-dönüşüm projesi kapsamında Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) sistemine geçti. TNB KEP ile anlaşma imzalayan Türkiye Barolar Birliği bundan sonra tüm yazışmalarını güvenli e-posta KEP üzerinden yapabilecek. 11 Kasım 2014 itibariyle avukatlar da TNB KEP tarafından sağlanan avantajlı koşullarla KEP hesaplarını edinebilecekler. Avukatlar KEP sayesinde bağlı bulundukları baroları ile müvekkillerine yaptıkları bildirimlerde, diğer avukatlarla aralarında uzlaşma gerektiren durumlarda, adli işlemlerde, resmi daireler ve bireysel yazışmalarda KEP üzerinden iletişim kuracak.  Sağladığı güvenli iletişimin yanı sıra, anlaşmazlık durumunda delil niteliği taşıyan  Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) kullanıcılarına tarafsız yasal koruma sağladığından KEP üzerinden yapılan gönderimler mahkemelerde delil olarak kullanılabilecek.

1414409732_tbbtnb-kep-foto2.jpg

Türkiye Barolar Birliği ve Türkiye Noterler Birliği Vakfı Şirketi TNB KEP önemli bir işbirliğine imza attı. Bu sayede avukatlar Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) ile Türkiye’nin e-Dönüşüm sürecine entegre olabilecek. Atılan bu imza ile Türkiye Noterler Birliği Vakfı teknoloji şirketi TNB KEP, Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) hizmetinde  barolarına ve avukatlarına birçok fayda ve avantaj sağlıyor.

Standart e- posta sistemlerinin ve geleneksel postalama hizmetlerinin barındırdığı risk ve maliyetleri ortadan kaldıran Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) sistemi avukatların hizmetine sunuluyor.

15 Ekim 2014 tarihinde gerçekleştirilen imza törenine Türkiye Barolar Birliği adına Genel Sekreter Avukat İzzet Güneş GÜRSELER, Sayman Üye Avukat Sabri Erdal GÜNGÖR ve Başkan Başdanışmanı Avukat Zafer KÖKEN katılırken,Türkiye Noterler Birliği adına Başkan Yardımcısı Zeynel Abidin BEYAZGÜL ve TNB KEP Genel Müdürü Duygu YANTAÇ katıldı.

Barolar Birliği Genel Sekreter Avukat İzzet Güneş GÜRSELER:

‘Gelişen teknoloji ile iş yapış şekillerimiz değişiyor. Bu değişimin önemli bir unsuru olan Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) sayesinde baro ve avukatlarımız e-dönüşüm yolunda önemli bir adım atmıştır. Avukatlarımız arasında KEP kullanımının hızlı bir şekilde yaygınlaşacağına inanıyoruz’.

1414409719_tbbtnb-kep-foto1.jpg

Türkiye Noterler Birliği Başkan Yardımcısı Zeynel Abidin BEYAZGÜL imza töreninde 

Çözüm odaklı hizmet yaklaşımı ve güvenli haberleşmede öncü hizmetler sunan vakfımızın teknoloji şirketi TNB KEP ile Türkiye Barolar Birliği arasında imzalanan bu anlaşma sayesinde Kayıtlı Elektronik Posta hizmetine yeni bir kullanım alanı sağladık.’ dedi ve Türkiye Barolar Birliği’ni TNB KEP’i tercih ettiği için kutladı.

Lisanslı İlk Özel Hizmet Sağlayıcı TNB KEP

TNB KEP, Türk Ticaret Kanunu ile iş yaşantımıza giren ve 19 Ocak 2013 tarihli e-Tebligat Yönetmeliği ile anonim ve limited şirketlere zorunlu hale getirilen Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) sisteminin ülkemizdeki lisanslı ilk  özel servis sağlayıcısıdır. Türkiye Noterler Birliği Vakfı  tarafından kurulmuş olan TNB KEP’in, referansları arasında kamunun ve özel sektörün önemli isimlerini barındırıyor.  Yasal bir iletişim altyapısını iletilerde e-imza veya mobil imza ile destekleyen Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) birçok güvenlik problemini çözen bir iletişim hizmetidir.

Avukatlar Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) ile Neler Yapabilecekler

Avukatlar TNB KEP Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) hizmetini;

  • Bağlı bulundukları baroları ile iletişimde,
  • Müvekkillerine yaptıkları bildirimlerde,
  • Diğer avukatlarla aralarında uzlaşma gerektiren durumlarda,
  • Adli işlemlerde, resmi daireler ve bireysel yazışmalarda

kullanarak kendilerinin ve ilgili tarafların elektronik ortamdaki haberleşmesini güvence altına alabilecek. Sağladığı güvenli iletişimin yanı sıra, anlaşmazlık durumunda delil niteliği taşıyan  Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) kullanıcılarına tarafsız yasal koruma sağlayacak.

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) hizmetinden yararlanmak isteyen avukatlar 11 Kasım 2014 tarihinden itibaren elektronik imzalarını kullanarak başvurularını tamamlayabilecek ve KEP hesaplarını kullanmaya başlayabilecekler.

Türkiye Barolar Birliği tarafından tarafından TNB KEP Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) başvuru işlemlerine ilişkin bilgilendirme SMS ve e- posta ile yapılacaktır.

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Sağladığı Faydalar

·      Tarafsız yasal koruma ve güvence sağlar

·      Anlaşmazlık halinde hukuken geçerlidir

·      Gönderinin gizliliğini ve bütünlüğünü güvence altına alır

·      Teslim ve okunma garantisi sunar

·      Tüm belge ve bildirimlerin elektronik ortama taşınmasını sağlayarak iş süreçlerinin hızlanmasını sağlar

·      Arşivleme, posta ve işlem maliyetlerinin %70’e varan oranlarda düşmesini sağlar

·      Kâğıt kullanımını ortadan kaldırarak  doğanın korunmasına katkı sağlar

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.