Bayraktar tb2 dünya genelinde ilgi görüyor! Şimdi Slovakya ilgileniyor

Bayraktar TB2, Ukrayna da dahil olmak üzere son çatışmalar sırasında oldukça yetenekli bir platform olarak ün kazandı. Slovakya, Türk yapımı sisteme olan ilgisini gösteriyor.

Bayraktar tb2 dünya genelinde ilgi görüyor! Şimdi Slovakya ilgileniyor

Slovakya, Türkiye ile Baykar Bayraktar TB2 insansız savaş hava aracının (UCAV) potansiyel tedarikini görüşüyor. Söz konusu görüşmeler 13 Nisan'da açıklandı. Slovak Cumhuriyeti Savunma Bakanı Jaro Nad, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, üstü kapalı bir şekilde 'Bay Bayraktar' olarak adlandırdığı üretici Baykar ile görüşmelerin daha geniş bir satın alma planının parçası olarak ilerlediğini söyledi. Slovak Silahlı Kuvvetleri için uluslararası insansız uçak sistemleri almayı planladıklarını duyurdu.

Bayraktar tb2 dünya genelinde ilgi görüyor! Şimdi Slovakya ilgileniyor

“Slovak ordusu için insansız hava araçları edinme çalışmaları ilerliyor” ifadeleri kullandı. "Bugün Türkiye'den Bay Bayraktar ile güzel bir konuşma ve diğer drone üreticileriyle görüşmeler devam ediyor." şeklinde tweet atıldı.

Slovakya insansız bir uçak kabiliyetine sahip değil, ve ülke bu boşluğu kapatmayı planlıyor. Bu boşluk ilk olarak Savunma Bakanlığı (MoD) tarafından 2016 Savunma Beyaz Kitabında tespit edildi. Bu planda ortaya konulan öncelikler arasında, bu tür hava araçları için yeni komuta-kontrol sistemleri yer alıyor. Rusya Ukrayna savaşında kullanılan Bayraktar oldukça ünlü oldu.