Bazı Xiaomi telefonlarına arka kapağa dokunarak işlem yapma özelliği geldi!

Xiaomi bazı cihazlarına MIUI 13 Kararlı sürümüyle birlikte Geriye dokunma (Back Tap) özelliğini sundu. Yeni özellik nedir ve nasıl açılır bu haberimizde bulabilirsiniz.

Bazı Xiaomi telefonlarına arka kapağa dokunarak işlem yapma özelliği geldi!

Xiaomi, Ağustos 2020'den bu yana beta aşamasında olan Geriye dokunma hareketi (Back Tap) özelliği üzerinde çalışıyor. Bu işlev ilk olarak Apple'ın iOS 14 sürümü ile piyasaya sürülmüştü. Android 11'le beraber açık kaynak işletim sistemi de bu özelliği almıştı.

Kullanıcılar en azından uluslararası modeller için bu özelliği Android 11 ile birlikte Xiaomi cihazlarına gelmesini bekliyordu ancak öyle olmadı. Ama MIUI 13'ün kararlı güncellemesi ile Xiaomi, bazı seçilen cihazlar için Geri Dokunma hareketi özelliklerini sunmaya başladı.

Back Tap özelliği Nedir ve Nasıl aktif edilir?

Back Tap özelliği kısaca kullanıcıların telefonunun arka kısmına dokunarak bazı işlevleri yerine getirebilmesini sağlıyor. Önceden, bu işlev Çin ROM'una özeldi ancak MIUI 13 kararlı güncellemesi ile bazı cihazlarda yükseltmeden sonra etkinleştirilebiliyor. POCO F2 Pro modelinde ek ayarlar altında bu özelliğe ulaşmak mümkün.Xiaomi Cihazları Back Tap özelliğini alıyor!POCO F2 Pro Android 12 tabanlı MIUI 13 güncellemesi ile bu özelliğe kavuşmuş oldu. Aşağıdaki adımlarla, arkaya dokunma hareketi işlevini etkinleştirme veya özelleştirme işlevini gerçekleştirebilirsiniz.

Back Tap Özelliği nasıl etkinleştirilir?

  • İlk olarak, Ayarlar uygulamasını açın ve ek ayarlara gidin.
  • Hareket Kısayolları'na dokunun ve Özel Hareket'e gidin.
  • Geri Dokunma hareketine tıklayın.
  • Kullanılabilir işlevler listesinden tercihinizi seçmek için Çift geri dokunma açılır menüsüne dokunun. Üçlü dokunma veya Çift dokunma için bir seçenek ayarlayabilirsiniz.

Özelliği aktif ettikten sonra, telefonunuzun arkasına kaç kez dokunduğunuza bağlı olarak önceden ayarladığınız işlev otomatik olarak gerçekleşecektir. Bununla birlikte, bu işlev şu anda yalnızca MIUI 13 yükseltmesinden sonra belirli cihazlarda kullanılabilir durumda. Telefonunuzda Geri Dokunma hareketi özelliğinin mevcut olup olmadığını kontrol etmek isterseniz yukarıdaki adımları takip edebilirsiniz.