Güncel

Beklenen gün geldi! 1915 Çanakkale Köprüsü açılıyor

Uzun süredir beklenen gün geldi çattı. 1915 Çanakkale Köprüsü bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı törenle açılacak.

Beklenen gün geldi! 1915 Çanakkale Köprüsü açılıyor

Asya ile Avrupa kıtalarını Çanakkale Boğazı'nda ilk kez birbirine bağlayan 1915 Çanakkale Köprüsü için açılış tarihi nihayet geldi çattı. Açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak köprünün yapımında, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü görevlilerinin yanı sıra yaklaşık 5 bin 100 personel ve 740 iş makinesi çalışmıştı.

Beklenen gün geldi! 1915 Çanakkale Köprüsü açılıyor

çanakkale köprüsü açılıyor

İstanbul'u Çanakkale'ye, sonrasında da Kuzey Ege'ye bağlayacak Türkiye'nin en prestijli projelerinden köprü ve otoyol bağlantısında açılış için hazırlıklar yapıldı.

Çanakkale Savaşı kahramanlarından Seyit Onbaşı'nın sırtında taşıdığı top mermisini sembolize eden figürün montajı ise sürüyor. 1915 Çanakkale Köprüsü'nün açılışı, bugün  Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak.  Çanakkale köprüsü ile Malkara-Çanakkale Otoyolu ve 1915 Çanakkale Köprüsü ile Marmara ve Ege bölgelerindeki limanlar, demir yolu ve hava ulaşım sistemlerinin kara yolu ulaşım projeleriyle entegrasyonu sağlanacak, bu bölgelerde ekonomik gelişime ve sanayinin ihtiyaç duyduğu dengeli bir planlama ve yapılanmanın oluşturulmasına imkan sunulacak.

"En"lerin projesi olarak anılan köprünün ana kablosunda dünyanın çevresini 4 kez dönebilecek 162 bin kilometrelik tel kullanıldı. Kule kesonları alan olarak kıyaslandığında bir futbol sahası büyüklüğünü kapsarken köprüde kullanılan 227 bin metreküplük beton ile 100 metrekarelik 5 bin 900 adet dairenin yer aldığı 25 bin nüfuslu bir ilçe kurulabiliyor. Kırmızı-beyaz renge sahip kulelerin Türk bayrağını temsil ettiği proje, 334 metreye ulaşan kule yüksekliğiyle dünyanın en yüksek kulelerine sahip asma köprüsü unvanına sahip.

Yorumlar
Cenk
Hayırlı olsun bayram öncesine yetiştirdiler . Geçiş ücreti umarım yüksek olmaz. Yavuz selim gibi Otobüsleri kamyonları mecbur tutarlarsa diğer yol Rahatlar
Cevapla
Hüseyin
Harika görünüyor ellerinize sağlık
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.