Güncel

Beklenen oldu ve dev marka fotoğraf sektöründen çekildi

Dünyaca ünlü marka Olympus fotoğraf sektöründeki işlerini satarak pazardan çekildiğini açıkladı.


Bir süredir fotoğraf makinesi pazarındaki faaliyetlerini sonlandıracağı konuşulan Olympus, bu iddiaları doğrulayan bir açıklama yaptı. Marka fotoğraf birimini Japonya merkezli Japan Industrial Partners ya da kısa adıyla JIP'e sattığını açıkladı. JIP daha önce Sony'nin VAIO bilgisayar iş kolunu da satın alan marka olarak biliniyor.

Beklenen oldu ve dev marka fotoğraf sektöründen çekildi

Olympus'tan yapılan açıklamada markanın artık daha çok endüstriyel ve sağlık ekipmanlarına yönelik üretime odaklanacağı belirtildi. Marka 30 Eylül'e kadar yasal olarak bağlayıcı bir anlaşma imzaladığını ve 31 Aralık tarihine kadar kamera sektöründen tamamen çekileceğini duyurdu.

Bu satışın ülkemizde de satılan Olympus marka aynasız fotoğraf makinelerini nasıl etkileyeceği bilinmiyor. Dünya çapında da satış yapan bir marka olan Olympus'un satış sonrası servis ve diğer hizmetlerinin ne olacağı da şimdilik belli değil. 

Markanın halen ülkemizde de satılan O-MD E-M1 Mark III ve E-M10 Mark 3 gibi farklı modelleri de bulunuyor. Bu tarz ürünlerin bundan sonra garanti ve diğer konularda nasıl konumlandırılacağı da merak konusu oldu. Öte yandan son aylarda Olympus fotoğraf makinelerinin Türkiye fiyatları ciddi anlamda düşmüştü.

Aynasız fotoğraf makinesi pazarının belli bir kitle tarafından takip edilen bir markası olan Olympus'un bu alandan çekilmesi Sony, Canon ve Fujifilm gibi rakiplerine fayda sağlayacak gibi görünse de son yıllarda aynasız satışlarının ciddi oranda düşmesi bu tarz bir kararın alınmasında etken olmuş gibi görünüyor.

Yorumlar
Ersoy
Düşünsenize biizm 1 tane dünya markamız bile yok ve dunyada ekonomıde ilk 10 giricekmişiz 😁
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.