Bilgisayar fiyatlarında koronavirüs indirimi olur mu?

Teknoloji sektörü başta olmak üzere birçok pazarı derinden sarsan koronavirüs, bilgisayar fiyatlarının düşmesine sebep olur mu? İşte yanıtı!

Bilgisayar fiyatlarında koronavirüs indirimi olur mu?

Çin’de ortaya çıkarak önce Avrupa’ya sonra da ülkemize sıçrayan koronavirüs, insan hayatını tehdit etmeye devam ederken ekonomik yaşamı da ciddi şekilde etkiliyor. Teknoloji başta olmak üzere birçok sektörün büyük zararlar görmesine sebep olan rahatsızlığın tedavisi henüz bulunabilmiş değil, ancak aşısına yönelik çalışmalar tüm hızı ile sürüyor. Bu anlamda salgının verdiği zararı minimuma indirmek ve sağlık sisteminin çökmesini engellemek isteyen devletler ise sert tedbirler alarak koronavirüsün yayılma hızını azaltmak istiyor.

Bu tedbirler daha çok insanların evinde kalmasını özendirici söylem ve eylemler ile beraber sokağa çıkma yasağı gibi daha sıkı önlemlerden oluşuyor. Hangi yöntem izlenirse izlensin insanların büyük bölümü sokağa çıkmaktan korkuyor ve hastalığı kapmamak için evinde oturmayı tercih ediyor. Hal böyle olunca, üretim ve tüketim düşüyor ve bu önemli sektörleri derinden yaralıyor. Bu sektörlerin başında ise hiç şüphesiz ki teknoloji sektörü geliyor.

Bilgisayar fiyatlarında koronavirüs indirimi olur mu? - Resim : 1

Özellikle akıllı telefon, bilgisayar ve tablet üretiminde yaşanan sıkıntılar, ilgili pazarların daralmasına yol açıyor. Üretim ve tedarik sıkıntısı tüketim noktasında da kendisini gösterince, teknoloji dünyası son dönemlerin en büyük bunalımı ile karşı karşıya olmak durumunda kalıyor. Araştırma şirketi Canalys’in ortaya koyduğu verilere göre bu pazarlardan en çok zararı gören ise bilgisayar pazarı oluyor. Elde edilen bilgilere göre koronavirüs nedeniyle bu yıl söz konusu pazarda en az yüzde 3.4 oranında daralma olması bekleniyor. Koronavirüs etki alanını arttırır ve kısa süre içerisinde kontrol altına alınamazsa, bu oranın yüzde 8.8’e kadar çıkabileceğinden de endişe ediliyor.

Bilgisayar fiyatlarında koronavirüs indirimi olur mu?

Nihai tüketicinin ise aklında tek bir soru var. Bilgisayar fiyatlarında koronavirüs indirimi olur mu? Bu sorunun cevabı ise maalesef ki hayır. Hatta ilgililer herhangi bir indirimden ziyade ilerleyen zamanlarda bilgisayar fiyatlarında artış bekliyor. Bunun temel sebebi olarak ise artan üretim maliyetleri, üretimdeki güçlükler, tedarik sıkıntıları olarak gösteriliyor. Tüm bunlara bağlı olarak ise bilgisayar satışlarında en iyi olasılıkla yüzde 3.8, en kötü olasılıkla ise yüzde 12.4 oranında bir daralmadan söz ediliyor.