Güncel

Bilgisayar korsanları trafiği birbirine kattı!

Hacker'lar, Rus araç çağırma uygulaması Yandex Taxi'yi aynı anda aynı yere düzinelerce taksi çağırmak için kullandıktan sonra Moskova'da büyük bir trafik sıkışıklığına neden oldu.

Bilgisayar korsanları trafiği birbirine kattı!

Saldırı 1 Eylül'de gerçekleşti ve zaten yoğun bir bulvar olan Kutuzovsky Prospect'e giden trafik durma noktasına geldi.

Perşembe günü Twitter ve Reddit'te aynı noktaya gitmeye çalışan taksi hatlarını gösteren bir video geniş çapta paylaşıldı. Moskova yoğun trafiğiyle tanınırken (geçen yıl dünyanın en kalabalık şehri olarak ikinci sırada yer aldı) bu olay başkentin tipik trafik düzeniyle ilgili değildi.

Yandex Taxi, Rus devlet kuruluşu TASS'a yaptığı açıklamada, "1 Eylül sabahı Yandex Taxi, saldırganların hizmeti kesintiye uğratma girişimiyle karşılaştı - birkaç düzine sürücü Fili bölgesine toplu çağrı aldı" dedi. Rus internet devi Yandex'e ait araç çağırma hizmeti, sıkışmanın yaklaşık 40 dakika sürdüğünü ve "bu tür saldırıları tespit etme ve önleme algoritmasının gelecekte benzer olayları önlemek için zaten geliştirildiğini" ekledi.

Bilgisayar korsanları trafiği birbirine kattı!

Yandex, saldırıyı kimin gerçekleştirdiğini henüz doğrulamadı, ancak hacktivist grup Anonymous, Twitter'daki sıkışmanın sorumluluğunu üstlendi. Rusya, Ukrayna'yı ilk işgal ettiğinde Ukrayna başbakan yardımcısı Mykhailo Fedorov'un oluşmasına yardım ettiği, gevşek bir şekilde organize edilmiş bir hacker grubu olan Ukrayna BT Ordusu ile çalıştığını söylüyor.

Anonymous, bu yılın başlarında Rusya'ya karşı bir "siber savaş" ilan etti ve daha sonra ülkede "yasadışı" kabul edilen savaşın görüntüleriyle Rus televizyon kanallarını ele geçirdiğini iddia etti. Hacktivistler o zamandan beri Rusya'ya karşı devam eden bir siber kampanyanın parçası olarak ülkenin devlet kurumlarına ve büyük şirketlere ait çok sayıda veri ve terabayt değerinde e-postayı sızdırdı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.