Güncel

Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerinin geliştirdiği uygulamaya 10 bin Euro ödül

İçlerinde Türk öğrencinin de bulunduğu Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerinin geliştirdiği "Zone Talk" uygulaması 10 bin Euro ödüle aldı.

Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerinin geliştirdiği uygulamaya 10 bin Euro ödül

HTWG Konstanz Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği okuyan üç öğrenci ye teknoloji, iş ve tasarım için geliştirdikleri uygulama için 10 000 Euro ödül verildi. Öğrencilerin arasında Mustafa Şenel isimli Türk öğrenci de bulunuyor.

" BW Goes Mobile" yarışmasına katılan öğrencilerin “ZoneTalk” isimli uygulaması, 50 uygulama arasından sıyrılarak birinciliğe hak kazandı. Alexander Sessler, Mustafa Şenel, Tobias Keh ve onların öğretmeni Irenaeus Schoppa uygulamaya imza atan isimler oldu.

1402577472_8756149w618h353q75v44648fa5hs5e0c.jpg

Uygulama “Herkes herkesi bilgilendirebilir” sloganıyla yarışmada yer aldı. Öğrencilerden Alexander, amaçlarının dinamik ve sosyal bir uygulama sunmak olduğunu söyledi. Geliştirilen uygulama ile yabancı şehirlerde bulunan turist kullanıcılara ipuçları verebilir, bir şehir belediyesi vatandaşlarına haberleri gösterebilir ve bir satıcı alışveriş ipuçlarını müşterilerine gönderebilir.

Türk öğrenci Mustafa Şenel’e göre ise mobil kullanıcıların gereksiz bilgilerle rahatsız edilmemesi gerekiyor. Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri bu yüzden, kullanıcıların zevkine göre bildirimler alabileceği filtreme özelliğine sahip bu uygulamayı geliştirdiler.

“Zone Talk”, uygulamalı bilgisayar bilimleri alanında lisans programı olarak bir takım çalışması ile ortaya çıktı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.