Güncel

Bilgisayardan telefona tüm akıllı ürünlere büyük zam yolda!

Yine bir zam haberiyle karşınızdayız. Fakat bu seferki zam olayının ülkece bizimle pek bir ilgisi yok. Keza küresel bir kriz söz konusu. Genel tahmin ise yakın zamanda bilgisayardan telefona tüm ürünlere büyük zam geleceği yönünde.

Bilgisayardan telefona tüm akıllı ürünlere büyük zam yolda!

Türkiye'de yaşayanlar zaten zamlara alışkınlar. Zira aynı telefon serisinin iki modelini aynı fiyata alabilmek, Türkiye gibi ülkeler için büyük mucize sayılabilir. Fakat Avrupa ve Amerika'da durum biraz farklı. 

Örneğin yeni çıkan iPhone modelleri. iPhone X'ten iPhone 12'ye kadar sabit bir fiyat etiketi vardı. 999 dolar. Fakat iş Türkiye ve benzeri ülkelere geldiğinde, fiyatların her yıl katlanarak arttığını görebilirsiniz.

Dolayısıyla zamlar bizim hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Fakat Avrupa ve Amerika'da yaşayanlar için aynı durum söz konusu değil. Lakin içerisinde bulunduğumuz şartlar onları da yeni zamlara alışkın hale getirebilir. Çünkü çip krizi yüzünden telefondan bilgisayara kadar pek çok alanda büyük zamlar söz konusu.

Bilgisayardan telefona tüm akıllı ürünlere büyük zam yolda!

Bilindiği üzere bir süredir giderek artan çip sorunu gündemde. Nitekim bu sorun kısa vadede de çözülecek gibi durmuyor. Çip krizi pandemi ile eş zamanlı bir döneme denk geldiği için arz talep dengesi bir şekilde sağlanmaya çalışıldı.

Bilgisayardan telefona tüm akıllı ürünlere büyük zam yolda! - Resim : 1

Fakat 2022 ile birlikte hayat normale dönmeye başladığında bu kriz çok daha derinden hissedilecek. Üstün çiplerin kullanıldığı ekipmanlara olan ihtiyaç arttığında, zamlar da kaçınılmaz olacak.

Hatta konsol, ekran kartı ve işlemci gibi üst düzey çiplerle gelen teknoloji ürünlerinin kara borsaya düşmesi de söz konusu.

Uzmanlar dünyadaki bu çip krizinin 2025 yılında hizmete girecek olan yeni tesisler ile birlikte bitmesini bekliyorlar. Umarız bu kriz fiyatları çok fazla arttırmaz.

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
İkinci el pc ye de zam gelir
Cevapla
Ultra
Zam gelmesini destekliyorum. Bugune kadar ne kitap okumuslugu yoktur bizim gencligin nede bi eline capa alip bi fidan dikmisligi yoktur.. varsa yoksa derdi araba telefon vs vs
Cevapla
İğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batır.
Türkçede “ne … ne” bağlacı cümleye olumsuzluk anlamı katar. Eğer cümlede “ne…ne” bağlacı varsa yüklem olumsuzluk eki almaz. “ne…ne” bağlacına rağmen yükleme olumsuzluk eki getirilirse anlatım bozulur. Dahi anlamındaki de ayrı yazılır. Bağlaç olan da / de ayrı yazılır. Yapılan diğer yazım hatalarına girmiyorum bile. Kişi başkasını eleştirmeden önce kendine bir bakmalı. Kimin kitap okuması gerektiğini umarım şimdi daha iyi anlamışsınızdır.
Yb
Böyle işin içine zaten alamıyorduk şimdi hiç alamayız insin diye beklerken zam zam zam yeter be lanet olsun fırsatçılığınıza teklonojik ürünlere en lazım olduğu zamanda bu yapılırmı ne zaman ucuz ürün yiyeceğiz ne zaman ucuz ürün kullanacağız.
Cevapla
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
İkinci el pc ye de zam gelir
Cevapla
Musti
Ülkemiz fırsatçılar ülkesi.İnsanlarda ahlak yok maalesef.Örneğin yasaklar başlamadan önce kurulan pazarlarda sebze meyve fiyatları 2 kattan fazla arttı.Neden?Ahlaksızlığın bir adı da fırsatçılık tır.Bizde bu fırsatçılık her alanda geçerli..Teknoloji dahil..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.