Güncel

Bilgisayarınız ruh halinizi anlayacak!

Bu yazılım ile bilgisayarınızla duygusal iletişim kurun.


Işık Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nde bir yazılım geliştirdi ve bu yazılım sayesinde yüz anatomisine dayalı ifade tanımak artık mümkün olacak. Bu uygulama ile artık ruh halimize göre hareket eden sadece akıllı değil aynı zamanda anlayışlı cihazlarımızda olacak.

Bilimsel araştırmalarla ev sahipliği yaptığı ile dikkat çeken Işık Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Taner Eskil tarafından sürdürülen  'Yüz Anatomisine Dayalı İfade Tanıma' projesiyle günlük yaşamı kolaylaştıran buluşların önü açılırken, geleceğin yaratıcı çözümleri için işaret fişekleri yakılıyor.

1342363044_yuz-anatomisi.jpg

İnsan yüzünün bir haritasını çıkararak bilinen duygu ifadelerinin yeniden tanımlanmasını 'Yüz Anatomisine Dayalı İfade Tanıma' çalışması sağlıyor. Model İnsan yüzünün kas yapısı temel alınarak oluşturulmuş ve insan yüzünün bütün ifadeleri noktalar halinde bilgisayar ortamına aktarılıyor. Oluşturulan modelle yüzün kas hareketlerine odaklanılarak yüz ifadeleri görüntülendikten sonra çok hafif ifade değişikliklerinin yakalanması ile duygu durumları tespit ediliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.