Güncel

Bilim insanları mükemmel insan DNA'sını yapmayı başardı!

Bilim insanları uzun yıllardır yaptıkları çalışmalara ek olarak şimdi mükemmel insan DNA'sını yapmayı başardılar. İşte konuyla ilgili tüm detaylar.

Bilim insanları mükemmel insan DNA'sını yapmayı başardı!

100 bilim insanından oluşan bir ekip, şimdiye kadarki en eksiksiz insan genomunu başarıyla sıraladı. İnsan Genomu Projesi, 2003 yılındandan beri devam ediyor. Ancak o sırada mevcut olan teknikler, kalan işlemleri devam ettirilemez noktada bırakmıştı. Eksiklikler nedeniyle 200 milyon DNA uzun süre bir sır olarak kaldı.

Science'da yayınlanan bir makalede, şimdi bilim insanlarının mükemmele yakınlaştıklarının duyurdu. Bilim insanları Twitter'da Y kromozomu için doğru montajı bulduklarını ve en son sonuçları içeren başka bir makale yayınlayacaklarını açıkladılar.

Bilim insanları eksiksiz DNA genomunu yapmayı başardı!

bilim insanları dna

Washington Üniversitesi'nden araştırma lideri Evan Eichler, DNA dizilemeyi bir yapboz bulmacasını çözmeye benzetti. Bilim adamları DNA'yı küçük parçalara ayırıp ardından bunları bir araya getirmek için makinelerini kullanıyorlar.

Daha eski araçlar aynı anda yalnızca küçük DNA bölümlerini sıralayabiliyordu. Ancak daha yeni araçlar, daha uzun DNA segmentlerini sıralayabilir, bu da doğru sırayı bulmayı çok daha kolay hale getiriyor.

Süreci daha az karmaşık hale getirmek için ekip, başarısız bir hamilelikten kalan bir hücre hattı kullandı. Bu, ekibin iki yerine yalnızca bir DNA dizisini sıralamak zorunda olduğu anlamına geliyor. Daha sonra, Oxford Nanopore adlı bir teknik ile mükemmel DNA genomu için çalışmalarına devam ettiler. Oxford Nanopore nispeten yüksek bir hata oranına sahip, ancak bilim insanları bu sefer yüzde 99 doğruluk oranına eriştiklerine inanıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.