Güncel

BİM Apple'ın iddialarını yalanladı!

BİM, sahte olduğu iddia edilen Apple ürünleri hakkında açıklama yaptı. Ürünlerin sahte olmadığını belirten firma, bu konuda yanlış bir algı oluşturulmaya çalışıldığının da altını çizdi.

BİM Apple'ın iddialarını yalanladı!

Geçtiğimiz günler sizlere ABD ile yaşanan kriz üzerine iPhone satışlarını durdurduğunu açıklayan BİM Birleşik Mağazaları A.Ş’nin Apple marka kulaklık, adaptör, USB kablo gibi telefon aksesuarlarının sahte olduğu iddiasını aktarmıştık. 

Apple INC’in Türkiye’deki avukatlarının, Beyoğlu 34. Noterliği aracılığıyla 7 Mayıs’ta BİM’e gönderdiği ihtarnamede, mağazalarda satılan ürünlerin incelemesi sonucunda bu ürünlerin Apple tarafından üretilmediği ve taklit ürün olduklarının tespit edildiği belirtilmişti.

Apple tarafından yapılan incelemeler sonucunda bu ürünlerin satışına derhal son verilmesi ve bu ürünlerin nereden temin edildiğinin bildirilmesi istenmişti. Şimdi ise bu konu hakkında sessizliğini bozan BİM, sahte olduğu iddia edilen ürünler hakkında açıklama yaptı. 

BİM konu hakkında; ''Bazı yayın kuruluşlarında BİM’de satılan Apple aksesuarlarının sahte olduğuna ilişkin yer alan haberlerin ardından kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bir açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.

Habere konu ürünler, ithalatçı firma tarafından verilen, ürünlerin orijinal olduğu bilgisi ve güvencesi ile satışa sunulmuştur. Fikri ve sınaî hakların korunması bilincine sahip olan BİM faaliyetlerini her zaman yasalar, ticari etik kurallar ve dürüstlük çerçevesi içinde yürütmektedir.

Nitekim Apple şirketi tarafından gönderilen ihtarname ardından, ileri sürülen iddialar için şirketimiz tarafından araştırma başlatılmış ve iyi niyetli bir yaklaşımla bu ürünler satıştan çekilmiştir.

BİM'den sahte Apple ürünleri hakkında açıklama!

Daha sonra Apple tarafından ithalatçı firma aleyhine suç duyurusunda bulunulması üzerine, Savcılık tarafından atanan bilirkişi ürünleri incelemiş ve 10.05.2018 tarihli rapor ile söz konusu ürünlerin marka ve ürün kullanımı kapsamında birebir aynı ve orijinal oldukları sonucuna varılmıştır.

29.05.2018 tarihinde ithalatçı firma yetkilisi hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiş, Apple tarafından savcılık kararına yapılan itiraz işleminin de reddi üzerine, söz konusu takipsizlik kararı kesinleşmiştir.

Yukarıda aktardığımız süreçten de görüldüğü gibi BİM Mağazaları’nda satışa sunulan ve tamamen iyi niyetli bir yaklaşım çerçevesinde satıştan kaldırılan ürünlerin orijinal olduğu savcılık kararı ile sabittir.

Bu hukuksal ve etik duruma rağmen basına servis edilen ihtarname ile tek taraflı bir iddiaya dayanarak, ürünlerin taklit olduğu konusunda kesin hüküm varmış gibi gerçeğe aykırı haber yapılmıştır. Bu yaklaşım hukuk ve etik ilkeler ile bağdaşmamaktadır. '' dedi.

Kısacası ortalık iyice karışmış durumda. Bu konu hakkında Apple'ın bir sonraki hamlesi ne olacak hep beraber bekleyip göreceğiz.

Yorumlar
opdima
Türemiş yine ucuz etin yahnisi falan diye haykıranlar. Ben Apple'ın misilleme yaptığını düşünüyorum kendince. Ama diğer tedarikçilere bir ton karla dağıttığı ürünleri unutmuş. Bim de onlardan alıp satmaya başlayınca tutuşmuş.
Cevapla
misafir
ucuz etin yahnisi.. dışarıdan ithal edilen hayvanlar da şarbonlu çıktı..
Cevapla
misafir
sahte olmasa o kadar ucuza satamaz..
Cevapla
ilyas Aklan
Benim de yaptığım alışverişlerde aldığım ürünlerin hepsi orjinal haksız yere algı oluşturuluyor aldanmayın.
Cevapla
Kemal
Bencede bim doğru söylüyor 2 metre olan veri kablosu aldım ve orjinal kutuda içinde kablo orjinalindeki yapışkan bantlı kağıda sarılmış vaziyetteydi birebir telefonun kutusunun içindekinin aynısı ayrıca kutunun dışında tüm ibareler birebir başka yerlerde örneğin teknosada satılanla birebir aynı fotoğraf çekip karşılaştırdım. Ayrıca telefonun kutusundan çıkan kabloylada karşılaştırdım. Ürün orjinal...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.