BioNTech aşısında 3. doz kararı alındı!

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Pfizer-BioNTech ve Moderna Covid-19 aşılarının 3. doz kullanımına onay verdi.

BioNTech aşısında 3. doz kararı alındı!

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından gerçekleştirilen basın toplantısında, BioNTech-Pfizer ve Moderna aşılarının 3. dozu hakkında bir karar alındı. Buna göre 3.dozlar, bağışıklık sistemi ciddi şekilde zayıflamış olan kişilere verilebilecek.

EMA'nın Biyolojik Sağlık Tedavileri ve Aşı Strateji Başkanı Marco Cavaleri, konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Cavaleri'ye göre bağışıklık sistemi zayıflamış olan 12 yaş ve üzeri hastalarda güçlendirici aşılar 2. dozdan en az 28 gün sonra uygulanabilecek.

Bağışıklık sistemi zayıf kişiler için 3. doz aşı uygulaması yapılacak

BioNTech aşısında 3. doz kararı alındı! - Resim : 1

3. doz aşı konusu bir süredir gündemde en çok tartışılan konular arasında yer alıyor. Yeni alınan karara göre bağışıklık sistemi yaşadığı hastalıktan ya da bir sebepten dolayı düşük olan kişilere aşı yapılması bu kişilerde görülen antikor seviyesini artırıyor. Bu hastalarda antikorun artmasının aşıya karşı koruma sağladığına yönelik ise net bir kanıt yok. Ancak Biyolojik Sağlık Tedavileri ve Aşı Strateji Başkanı Marco Cavaleri extra dozun hastalıklara karşı korumayı arttıracağımnı savunuyor.

Cavaleri belli yaş gruplarına aşıların nasıl uygulanabileceği hakkında da bazı yorumlarda bulundu. 18-55 yaş arası kişiler için ikinci dozdan en az 6 ay sonra güçlendirici dozların uygulanabileceğini belirtti. Cavaleri, ek dozdan sonra nadir farklı bir yan etki problemi yaşanmayacağının da altını çizdi. Siz 3. doz aşı hakkında ne düşünüyorsunuz? Kendiniz olmak ister miydiniz? Yorumlarda bize bildirmeyi unutmayın.