BioNTech aşısının mucitlerinden korkutan koronavirüs açıklaması

BioNTech aşısının mucitleri The Times gazetesine verdikleri bir röportajda bazı korkutucu açıklamalarda bulundular. İşte detaylar.

BioNTech aşısının mucitlerinden korkutan koronavirüs açıklaması

Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech’in kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin, BioNTech aşısının arkasındaki önemli iki isim. Virüse karşı bize aşı gibi bir silah sunan bu iki bilim şimdi bazı korkutucu açıklamalarda bulundu.

Özlem Türeci ve Uğur Şahin, aşıyı geliştirme süreçlerini anlatan bir kitabın tanıtımı kapsamında The Times gazetesine konuştu. Aşının uğradığı mutasyonlardan da söz edildi. Özlem Türeci ve Uğur Şahin'e göre henüz koronavirüsün mutasyonlu versiyonları emekleme aşamasında. Türeci ve Şahin, mutasyon ilerleyen zamanlarda çok daha farklı boyutlara gidebilir şeklinde uyarıda bulundu.

"Covid-19 virüsünün mutasyonlarının henüz ’emekleme’ aşamasında"

BioNTech aşısının mucitlerinden korkutan koronavirüs açıklaması - Resim : 1

Zoom üzerinden yapılan görüşmede Şahin, “Virüs mutasyona uğramaya devam edecek. Uzun bir savaş olacak. Şu an sadece mutasyonun ilk jenerasyonunu görüyoruz. Şu an kullanılan aşılar koronavirüsünün vücuda saldıracağı alanlar olan burun, ağız ve ciğerlerdeki geçişi engelliyor. Fakat virüs oyunu değiştirecek yeni şeyler öğrenebilir. Mutasyonlar diğer noktalardan geçiş yaparak hastalığı bulaştıracak yollar bulabilir” dedi.

Covid-19 vaka oranları dünya çapında yeniden yükseliyor. Dolayısıyla yeni varyantlardan da korkuluyor. Şu an resmi verilere göre Alfa varyantı 193, Beta 141, Gama 91 ülkede ve Delta varyantı 170 ülkede tespit edildi. Mu varyantı olarak adlandırılan yeni mutasyon ile ilgili Şahin, "Mu varyantı, aşıların yarattığı korumayı geçemese bile başka bir mutasyon bunu gerçekleştirebilir" diye konuştu.