Güncel

Bir bu eksikti! Domuzlardan insanlara geçen hastalık keşfedildi

Covid 19 salgını ile boğuştuğumuz yetmezmiş gibi şimdi de yeni bir salgın tehlikesi kapıda. Domuzlardan insanlara geçen bir bakteri keşfedildi.

Bir bu eksikti! Domuzlardan insanlara geçen hastalık keşfedildi

Bilim insanları, süper böceklerin tehlikeli türlerinin domuzlardan insanlara yayılabileceğine dair kanıtlar ortaya çıkardı. Keşif, çiftliklerde yoğun antibiyotik kullanımının dirençli mikropların yayılmasına yol açtığını iddia ediyor. Yeni bir salgın riskinin keşfi, Kopenhag Üniversitesi'nden Semeh Bejaoui ve Dorte Frees ile Danimarka Statens Serum Enstitüsü'nden Soren Persson tarafından yapıldı. Rapor, dünyanın en büyük antibiyotik direnci tehditlerinden biri olarak kabul edilen Clostridioides difficile bakterisine odaklanıyor.

Bir bu eksikti! Domuzlardan insanlara geçen hastalık keşfedildi

domuz salgın

Çalışmasını Pazar günü Lizbon'da Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Kongresi'nde sunacak olan Bejaoui, "Bulgumuz, hayvanlar ve insanlar arasında değiş tokuş edilebilen bir bakterinin altını çiziyor" dedi. "Bu endişe verici keşif, antibiyotiklere direncin önceden düşünülenden daha geniş bir alana yayılabileceğini gösteriyor ve çiftlik hayvanlarından insanlara uzanan direnç zincirindeki bağlantıları doğruluyor."

Domuzlardan insanlara geçen C difficile, insan bağırsağını enfekte ediyor ve günümüzde kullanılan üç antibiyotik dışında hepsine dirençli. Bakteri, gelişmiş ülkelerdeki en büyük antibiyotik direnci tehditlerinden biri olarak kabul ediliyor. Söz konusu bakteri ABD'de 2017'de tahmini 223.900 enfeksiyona ve 12.800 ölüme neden oldu ve sağlık sistemine 1 milyar dolardan fazlaya mal oldu.

Doktorlar ve bilim insanları, antibiyotiklere yanıt vermeyen virüslerin neden olduğu şikayetler veya enfeksiyonlar için aşırı antibiyotik reçete etmenin çok büyük tehlike yarattığını söylüyor.

Buna ek olarak, antibiyotiklerin hayvanlara (çoğunlukla domuz ve kümes hayvanlarına, bazen de sığırlara) çiftliklerde antibiyotiklerin yaygın olarak verilmesi de salgın riskini artırıyor.

Yorumlar
Bahadır Ömer Hamamcıoğlu
Hıristiyanları ilgilendirir domuzlarla içiçe yaşıyorlar. Ayrıca Hristiyanlara bulaşınca onlarla içli dışlı olanlar a bulaşacak
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.