Güncel

Bir ısırığı 600 ton basan Dinazor!

En ünlü dinozor T-Rex'in dünyada var olan canlılar arasında en büyük ısırma gücüne sahip olduğu anlaşıldı.

Bir ısırığı 600 ton basan Dinazor!

Türün yavru ve yetişkin halleri olduğunu belirten araştırmacılar daha önce aşırı benzerliklerinden dolayı aynı sanılan iki dinozorun ayrı tür olduğu anlaşıldı.

1330759467_56268.jpg

Tarih öncesi canlıları filmler sayesinde tanımıştık. Dinazor konulu filmler korku filmleri kategorinde her zaman büyük ilgi duyulan filmler arasındaydı. Bu dinozorun tarih boyunca dünya üzerindeki en güçlü çene yapısı ve ısırma gücüne sahip canlı dinozorların en ünlü türü T-Rex olduğu anlaşıldı.

Araştırmacıların iskeletinde yola yaptığı araştırmada gücünü ölçtükleri dinozorun bir ısırmada tam 6 ton bastığı anlaşıldı. 13 metre boyu ve 7 ton ağırlığıyla T-Rex'ler dünyada yaşamış en büyük etobur canlılardan biri olarak gösteriliyor.

Araştırmacılar daha önce aşırı benzerliklerinden dolayı aynı türün yavru ve yetişkin halleri olduğu sanılan iki dinozorun farklı türler oldukları anlaşıldığını söyledi.

Aslında var olmadıkları sadece başka bir dinozor türünün yavru hali olduğu düşünülen boynuzlu Triceratop'ların, kemik ve kafatası yapıları yaşlandıkça değişikliğe uğrayarak Torosaurus oldukları sanılıyordu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.