Güncel

Bir uçağın kara kutusunda aslında ne var? (Video)

Uçağın bütün uçuş bilgilerini içerisinde barındıran kara kutu dedikleri nesnede aslında ne var?


Mutlaka trajik bir uçak kazası ve efsanevi kara kutuyu duymuşsunuzdur.Peki bu kara kutu(aslında turuncu) tam olarak ne yapar ve içerisinde neler var?

1467304404_kqvvjca2ixdsmqygwzh0.gif

Bir uçağın kara kutusu 1800 Fahrenheit(yaklaşık 983 C derece) sıcaklığa ve 3400'lük G kuvvetine karşı dayanabilir.Amacı uçuş kaydı yapmaktır ve uçağın tüm önemli uçuş verilerini(uçuş yolu, hız, yükseklik, sensörler vb.) kayda alır.Ayrıca pilotların kendi aralarında ve kuleyle konuşmalarının da kaydını tutar.Bütün bu veriler bir uçuş sırasında neler olup bittiğinin ve herhangi bir olumsuzlukta neyin buna sebep olduğunun anlaşılmasında kullanılır.Ve hepsi küçük bir çip üzerinde saklıdır.Fakat çipin korunması için kara kutu diye adlandırılan nesne bir dizi yalıtım ve koruma malzemeleriyle doldurulmuştur.Aslında bir kara kutu küçük bir çipi koruma amacı güder.

Youtube'da popüler bir kanal olan What's İnside(içinde ne var) kanalı kara kutunun içerisinde ne olduğuyla ilgili bir video yayınladı.

Videodakiler helikopterle düşmüş bir uçağın bulunduğu alana gidiyorlar ve uçağın kara kutusunu alıyorlar.Sonra bu kara kutuyu helikopterden aşağı atıyorlar.Tabi aşağı atılan sadece kara kutu değil, ne hikmetse bir karpuzu da aşağı atmayı ihmal etmiyorlar.Yere attıkları kara kutuya bakıyorlar ki hiç bişey olmamış.Amaç da zaten bunu göstermek.Daha sonra güçlü bir demir kesme testeresiyle kara kutuyu kesmeye başlıyorlar.Sonunda kara kutu ikiye bölünmüş oluyor.En dıştaki metal koruma dışında bir de içerisinde bir çekiçle kolayca parçalanabilir farklı bir yalıtım malzemesi olduğunu görüyorlar.Ayrıca bu yalıtım malzemesinin yeşil renkli başka bir koruyucu malzemeyi kapladığını görüyorlar.En sonunda yeşil malzemeyi de parçalayıp asıl olaya geliyorlar ve çipi elde etmeyi başarıyorlar..İyi seyirler..

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.