Güncel

Bir Üniversite öğrencisinin okuyabilmesi için aylık masrafı ne kadardır? [2023 Zammı içerir]

Ekonomik olarak zor bir süreçten geçen ülkemizde hayat pahalılığı her kesimden insanı etkileyebiliyor. Böyle bir zamanda okumak bile çok külfetli olabiliyor. Peki üniversiteye giden bir öğrencinin aylık ortalama gideri ne kadar olabilir?

Bir Üniversite öğrencisinin okuyabilmesi için aylık masrafı ne kadardır? [2023 Zammı içerir]

Ülkemizde ortalama 8 milyon okuyan üniversite ve lise öğrencisi bulunuyor. Bu öğrencilerin büyük bir kısmını ise Üniversite oluşturmakta. Ekonomik olarak böyle bir zamanda okumak bile ailelerin belini bükebiliyor.

Peki üniversiteye giden bir evladınız varsa sizce aylık ortalama gideri ne kadar olabilir? Gelin bu soruyu 2023 yılı için hesap edelim.

Okumak da zor arkadaş!

Etrafınızda "Okumak o kadar da masraflı değil" diyen dayılar, amcalar varsa onlara pek kulak asmasanız iyi edersiniz zira okumak eskiden olduğu gibi artık ucuz değil pahalı bir duruma gelmiş durumda. 2023 yılına her zaman olduğu gibi yine beklenen zamlarla girdik.

Ortalama bir öğrencinin aylık giderini gelin kısaca hesap edelim;

Okurken de mi kira?

Öğrencileri en çok zorlayan kalemden başlarsak bunun başında yurt kiraları geliyor. Eğer KYK yurtlarında kalan bir öğrenci iseniz kiranız oda tipine göre değişiyor. Ancak biz en düşük odayı baz aldık.

Ortalama yurt kirası (KYK)= 440₺

Kantinden birşey ısmarlama devri bitti artık

Öğrenciler ders aralarında genellikle kantine gidip en azından bir çay alıp içmek isteyebilirler. Ancak eliniz bol biri iseniz bu gideriz o derece artacaktır. Bu gideri de en düşük fiyatı baz alıp hesaplayalım.

Üniversite öğrencilerinin okuyabilmesi ne kadara mal olur?

Ortalama kantin gideriniz= 50₺

Diğer giderlerin en büyüğü tabi ki yemek

Geldik geriye kalan gider kalemlerine. Yazıyı daha fazla uzatmamak adına burada kalan hesaplamaları yapalım.

Ortalama Kitap, Fotokopi ve kalem vs gideri= 300₺

Ortalama ulaşım ücreti günlük = 20₺

Ortalama aylık KYK yemek ücreti= 1800₺

Arada sırada dışarda birşeyler yemek-içmek isterseniz= 70₺

Tüm hesaplamaları ortalama baz aldığımızda aylık toplam en kötü ihtimalle 2680₺ gibi bir masrafınız olacak ve bu öğrenciler için çok ciddi bir rakam. Öğrenci iseniz sizlerin aylık gideri ne kadar? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın...

Yorumlar
Saffet arikan
üniversitede iki çocuk okutuyorum zorlandigim için Isparta'da okuyan çocuğum ak deniz üniversitesine yatay geçiş yapıp kendi memleketinde okuyup bana katkı sağlamak istedi amma bütün yatay geçiş şartlarini taşıdığı halde ak deniz üniversitesi öğrenci işleri yetgilileri çocuğumun yatay gecis başvurusunu keyfi olarak ret ettiler öncelikle bu tür üniversitelerdeki bu laskaligi bu ülkede bitirmek gerekir
Cevapla
Öğretmen
Kafası çalışan benim gibi öğretmen oldu üç kuruşa talim ettik yıllarca, zor bela kredi çekip bir ev bir araba aldık emekli olduk. Diğerleri mi liseyi zor bitirdi girdi bir devlet dairesine memur olarak sonra açıköğretim okudu ve şef veya müdür oldu bizim aldığımızın üç katı maaş aldı. Emekli oluncada öyle.
Cevapla
Okumak
Okumak mı yoksa erken yaşta çalışmak mı? 14 sene okudum. İlköğretim lise ve üniversite de derece yaptım ama ben okurken işe gireblerin şimdi evi arabası eşi ve 4 tane çocukları var. Benimse hiçbirşeyim sadece okuma tecrübem var ve bi boka yaramıyor.
Cevapla
okumak da zor
okumak gerçekten eskisi kadar kolay değil. Allah sabır versin
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.