Güncel

Bitcoin madencilerine kötü haber! Bu durum Bitcoin fiyatlarını nasıl etkiler?

Hash oranı art arda 10. ayda arttıkça Bitcoin madencileri düşük karlarla hareketsiz kaldı!

Bitcoin madencilerine kötü haber! Bu durum Bitcoin fiyatlarını nasıl etkiler?

Bitcoin (BTC) 40.000 doların üzerinde işlem görürken, ancak yine de Mart ayı sonundaki zirvesinden önemli ölçüde düşük olduğundan, amiral gemisi dijital varlığın madencileri, düşük ücretler karşısında bile yorulmak bilmiyor gibi görünüyor. Ancak elbette bu durum madencileri zorluyor. Peki durum Bitcoin ücretlerinin artmasına sebep olur mu?

Bitcoin madencilerine kötü haber! Bu durum Bitcoin fiyatlarını nasıl etkiler?

Gerçekten de, Bitcoin madenciliği hash oranı, Haziran 2021'in sonundan bu yana istikrarlı bir artış kaydediyor. Bilmeyenle için belirtelim, 'hash oranı' Bitcoin ağında bir blok üretmenin zorluk derecesini de belirleyen ve Bitcoin ağının anlık işlemci gücünü gösteren bir ölçme sistemidir.

Aynı zamanda, zincir içi veri platformu CryptoQuant.com tarafından 14 Nisan'da paylaşılan bir grafikte gözlemlendiği gibi, madencilik ücretleri sürekli düşük seviyelerini korudu.

Kaynak: CryptoQuant.com

Spesifik olarak, Bitcoin'in hash oranı veya işlemleri işlemek için kullanılan toplam hesaplama gücü, yani benimki, Haziran 2021'de yaklaşık 58 milyon hash/saniyeden 14 Nisan'da 217,42 milyon hash/saniyeye yükseldi.

Bu arada, Bitcoin madencilerine ödenen tüm ödüllerin toplamı, Haziran sonunda yaklaşık 100 BTC'ye kıyasla, her blok için 10.71 BTC'dir. Madencilik ödülleri, grafik verilerine göre Temmuz ayından bu yana aşağı yukarı aynı seviyede.

Diğer bir deyişle, madencilerin bu süre zarfında aldıkları düşük ücretlere bakılmaksızın, madencilik rekabeti son 10 aydır yoğunlaşıyor.

Hash oranındaki son artışın, Bitcoin'in 2022 için madencilik zorluk ayarlama algoritmasının (DAA) 14 Nisan'da gerçekleşen üçüncü düşüşünü takip ettiği belirtilmelidir. Parametreyi blok yüksekliğinde %1,26 oranında aşağı çeken düşüş 731.808, madencilerin blok bulmasını kolaylaştırarak zorluğu 28.23 trilyona düşürür.

Bitcoin fiyat analizi

Başka yerlerde, dijital para birimi, beş hafta içinde kripto borsalarından en büyük çıkışa tanık oluyor ve bu da, büyük kripto para birimlerinin çoğunu birbirine karıştıran bir haftalık düşüş eğiliminden sonra fiyatın nihayet yükselişe geçebileceğini gösteriyor.

Bitcoin yedi günlük fiyat tablosu. Kaynak: CoinMarketCap

Bu göstergeye göre en büyük kripto para biriminin piyasa değeri de düşüş kaydediyor ve CoinMarketCap verilerine göre şu anda 764,68 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Yasal Uyarı: Bu sitedeki içerik yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.