Güncel

Bitcoin madenciliğinin artık bir anlamı kalmadı mı?

BTC fiyatı ortalama madencilik maliyetine düştüğü için Bitcoin madenciliği kârsız hale geliyor!

Bitcoin madenciliğinin artık bir anlamı kalmadı mı?

Bir yıl önce Çin'in kripto para madenciliği tesislerine uyguladığı baskının bir sonucu olarak, Bitcoin ( BTC ) madenciliği daha kolay ve daha karlı hale geldi. Hash gücü veya diğer bir deyişle Bitcoin ağının işlem gücü, Çin hükümetinin madencilik kısıtlamasının bir sonucu olarak Mayıs 2021'deki pazar zirvesinden bu yana düştü.

Bitcoin madenciliğinin artık bir anlamı kalmadı mı?

17 Haziran'da yayınlanan kripto para birimi analiz platformu CryptoRank'in verilerine göre, Bitcoin madenciliği madenciler için artık karlı değil.

Bunun nedeni, Bitcoin fiyatının son 18 ayda görülmemiş bir seviyeye düşmesine ve amiral gemisi dijital varlığın kritik 20.000 doların üzerinde desteği sürdürmek için mücadele etmesine neden olan, kripto para piyasasında meydana gelen erimedir.

CryptoRank platformu, Bitcoin'in fiyatının ortalama madencilik maliyetine düştüğü göz önüne alındığında, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz aylarda BTC fiyatındaki önemli düşüş nedeniyle madencilik daha az karlı hale geldi. Bazı Bitcoin madencileri için şu anda kârsız bile olabilir.”

BTC fiyatı ve madencilik maliyeti. Kaynak: CryptoRank

Bitcoin madencilik hisseleri yavaşlayan bir büyüme görüyor

Finans analizleri ile bilinen Finbold'un bu haftanın başlarında, kripto para birimi ve Bitcoin madenciliği ile ilgili hisse senetlerinin Mayıs ayında Marathon Digital Holding ve Riot Blockchain öncülüğünde yavaşladığını bildirdiğini belirtmekte fayda var.

Farklı ülkelerdeki, eyaletlerdeki ve şehirlerdeki milletvekilleri arasındaki tartışmalar, Bitcoin Proof-of-Work ( PoW ) madenciliğinin çevresel etkileri hakkında hararetle devam ediyor. 16 Haziran'da bir grup Amerika Birleşik Devletleri Kongre üyesi, ülkenin Çevre Koruma Ajansı'na (EPA) uygulamanın aslında belirli faydaları olduğunu açıklayan bir mektup gönderdi.

PoW kripto para birimlerinin, çevre dostu olarak görülen Proof-of-Stake (PoS) varlıklarının aksine, onları çıkarmak için gereken büyük miktarda elektrik nedeniyle yaygın eleştirilere maruz kaldığını belirtmek önemli.

Anlaşmazlığın bir sonucu olarak, belirli bölgelerdeki yetkililer PoW yönteminin kullanılmasının doğrudan yasaklanmasını bile tavsiye ettiler. Son olaylar, benzer türden bir yasağın New York Eyaleti Senatosu tarafından onaylandığını gördü, ancak Avrupa Birliği Parlamentosu buna karşı oy kullandı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.