Güncel

Bizden tam 395 ışık yılı uzaklıkta bebek gezegen bulundu

ABD’li Gök Bilimciler, Dünya’dan 395 Işık Yılı uzaklıktaki bir yıldız sisteminde yer alan ‘Bebek Gezegeni’nin yerini tespit etti.

Bizden tam 395 ışık yılı uzaklıkta bebek gezegen bulundu

ABD’li bilim insanları Şili’deki Atacama Büyük Milimetre Dizisi (ALMA) Teleskobundan gelen verileri kullanarak, Dünya’dan 395 ışık yılı uzaklıktaki bir yıldız siteminde yer alan ve henüz oluşumunun ilk aşamasında bulunan bir öte gezegen tespit ettiklerini açıkladı. Gök bilimciler, çevresinde uydu oluşumlarının gözlendiği belirtilen ‘Bebek Gezegen’n evrenin bilinmeyenlerine dair yeni keşiflere yol açacağını söyledi. ABD’de yer alan Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi (NRAO) tarafından yapılan açıklamada, AS 209 yıldızının yakınında bir ışığın, yıldızın diskindeki hareketsiz bir gaz boşluğunda parlamasıyla bebek gezegeni tespit edildi.

Heyecan verici bir gelişme

Florida Üniversitesi’nde astronomi profesörü olan ve çalışmanın başyazarı Jaehan Bae, “Gezegen oluşumunu incelemenin en iyi yolu, gezegenleri oluşurken gözlemlemektir. Bunun güçlü teleskoplar sayesinde gerçekleştiği çok heyecan verici bir zamanda yaşıyoruz” diye konuştu. Astrophysical Journal Letters adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışmanın yazarları, bu tür keşiflerin gezegen atmosferlerinin nasıl geliştiği ve bir gezegen sisteminin en erken aşamalarında uyduların nasıl bir araya geldiği hakkında daha fazla bilgi vereceğini açıkladı.

Keşif büyük şaşkınlık yarattı

Araştırmacılar, mevcut gezegen oluşumu teorileri kapsamında, gezegenlerin genellikle çok fazla gaz ve toz bulutu bulunan bölgelerde oluştuğunu varsaydıklarını söyledi. Buna karşın, bir yıldız sisteminin dış bölgelerinin, Kuiper Kuşağı’nda olduğu gibi daha küçük ve daha soğuk nesnelerle dolu olduğu ifade edildi. Bu nedenle A2 209 yıldızından bu kadar uzakta bir gezegeninin oluşumu araştırmacılarda şaşkınlığa neden oldu.

Kuiper Kuşağı, gezegenimizin içinde yer aldığı Güneş Sistemi’nin dış kenarında bulunan bir halkaya deniliyor. Bu halka uzay kayaları ve cüce gezegenlerden oluşuyor ve Neptün’ün yörüngesinin ötesine oturuyor. Diğer taraftan, bilim insanları AS 209 diskinin yıldızından bu kadar uzakta bu büyüklükteki bir gezegeni nasıl destekleyebileceğine dair birkaç teorinin bulunduğunu söyledi. Bunlardan ilkini diskin uzak geçmişte, belki de bir tür gelgit bozulması nedeniyle yer çekimi açısından kararsız olduğu varsayımı oluşturuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.