Güncel

Blockchain teknolojisine yapılan risk sermayesi yatırımı 2021'de %600 arttı!

Blockchain girişimlerine VC yatırımları 2021'de %600 artarak neredeyse 15 milyar dolara yükseldi!

Blockchain teknolojisine yapılan risk sermayesi yatırımı 2021'de %600 arttı!

2021'de kripto para birimlerinin ve blok zinciri teknolojisinin büyümesi, risk sermayedarları alana daha fazla para pompalamaya devam ettikçe sektöre önemli yatırımlar çekti.

Blockchain teknolojisine yapılan risk sermayesi yatırımı 2021'de %600 arttı!

GlobalData'nın verilerine göre, özellikle 2021 boyunca, blockchain teknolojisine yapılan risk sermayesi yatırımı 2020'de kaydedilen 2,1 milyar dolardan %600'ün üzerinde artışla 14,8 milyar dolara yükseldi.

VC faaliyeti esas olarak Kuzey Amerika'da 6.8 milyar dolar ile yoğunlaştı, ardından 3.4 milyar dolar ile Latin Amerika ve 3 milyar dolar ile Avrupa üçüncü sırada yer aldı. Başka yerlerde, Asya-Pasifik risk sermayedarları sektöre 1,6 milyar dolar yatırım yaparken, Orta Doğu'da 0,44 milyar dolar yatırım yaptı.

Blockchain teknolojisine yapılan risk sermayesi yatırımı 2021'de %600 arttı! - Resim : 1

Blockchain'e VC finansmanı. Kaynak: GlobalData

Blockchain emekleme aşamasında olmasına rağmen yatırımlar arttı

Blockchain sektörüne yapılan yatırımlar, sektörün emekleme aşamasında olmasına rağmen 2021'de arttı. Bununla birlikte, hem yatırımcılar hem de tüketiciler, şirketlerin BT çözümlerine entegre olurken teknolojinin faydalarından yararlanmayı hedefliyor.

Yatırımların ağırlıklı olarak bankacılık ve ödemeler başta olmak üzere belirli sektörlere yönlendirildiğini belirtmekte fayda var. 

Ödeme Analisti Chris Dinga GlobalData'da, “Bankacılık ve ödemelerde blok zincir teknolojisine büyük yatırım yapan bir sektör. Blockchain, ödeme endüstrisinin havaleleri, merkez bankası dijital para birimlerini ve varlık tokenizasyonunu yönetmesine yardımcı oluyor, ancak yine de ödeme altyapısı içinde tam olarak benimsenmeden önce tamamen test edilmesi gereken yeni bir teknoloji” diyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.