Boeing Starliner iki NASA astronotuyla başarıyla fırlatıldı

Boeing'in Starliner uzay aracı, iki NASA astronotunu taşıyarak başarılı bir şekilde fırlatıldı. Bu önemli adım, uzay keşiflerinde yeni bir dönemin başlangıcı olarak görülüyor.

Boeing Starliner uzay aracı nihayet bugün Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndaki Uzay Fırlatma Kompleksi-41’den fırlatıldı. Bugün, 5 Haziran’da gerçekleşen bu üçüncü fırlatma denemesi, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) iki astronotu taşıyor.

Starliner, sabah 10:52’de United Launch Alliance Atlas V roketiyle fırlatıldı. Uzay aracında NASA astronotları Butch Wilmore ve Suni Williams bulunuyor. Astronotlar perşembe günü ISS’ye varacak. Fırlatma, NASA Yöneticisi Bill Nelson’ın ifadesiyle “Boeing’in Starliner’ı Amerikan keşfinde yeni bir bölüm başlatıyor” sözleriyle tanımlandı. “İnsanlı uzay uçuşu cesaret gerektiren bir görev, bu yüzden yapılmaya değer. NASA, ticari ortaklarımız ve keşiflerin geleceği için heyecan verici bir zaman.”

Bu, Starliner’ın mürettebatlı ilk test uçuşu. Uzay aracının geliştirilmesi sırasında son beş yılda birçok sorun yaşandı. Geçen ay yapılan birkaç fırlatma denemesi, roket ve uzay aracındaki helyum kaçağı gibi sorunlar nedeniyle iptal edildi. Ancak bugün, sorunsuz bir fırlatma gerçekleştirildi. Astronotlar, yaklaşık 24 saatlik bir yolculuktan sonra perşembe günü ISS’ye ulaşacaklar. Bu uçuş, Williams’ın yeni bir uzay aracının ilk mürettebatlı test uçuşunda bulunan ilk kadın olmasını sağlıyor.

Boeing Ticari Mürettebat Programı başkan yardımcısı Mark Nappi, “Starliner’ın fırlatılması, roketten ayrılması ve yörüngeye ulaşmasıyla birlikte Boeing’in Mürettebat Uçuş Testi planlandığı gibi ilerliyor” dedi. “Herkes Suni ve Butch’a güvenli ve rahat bir yolculuk sağlamak ve başarılı bir test görevi gerçekleştirmek için odaklanmış durumda.”

Planlandığı gibi gerçekleşirse, NASA artık astronotları Dünya ve ISS arasında taşımak için iki seçeneğe sahip olacak: Starliner ve SpaceX’in Crew Dragon. Starliner’ın ISS’ye varışını izlemek isteyenler için NASA’nın YouTube kanalında canlı yayın yapılacak. Yayın, perşembe sabahı 9:30’da başlayacak.