Güncel

Bomba iddia: Samsung ve OPPO Türkiye'de telefon üretecek!

Ortaya atılan iddialara göre Samsung ve OPPO Türkiye'de akıllı telefon üretmeye hazırlanıyor.

Bomba iddia: Samsung ve OPPO Türkiye'de telefon üretecek!

Bloomberg HT'ye bilgi veren üç kaynağa göre, dünyanın en popüler akıllı telefon üreticilerinden Samsung ve OPPO Türkiye'de üretime başlayabilir. OPPO yeni yılın ilk ayında İstanbul ve Kocaeli'de kurulacak tesiste üretime başlamayı planlıyor.

Konuyla ilgili henüz resmi açıklama yapılmadı. Ancak böyle bir gelişmenin yerel tüketiciyi sevindireceği öngörülüyor.

Bomba iddia: Samsung ve OPPO Türkiye'de telefon üretecek!

Aktarılan bilgilere göre, akıllı telefon üreticisi olan iki devin 2021 yılında ülkemizde üretime başlaması düşünülüyor. Ayrıca bahsi geçen üretim tesislerinde sadece akıllı telefonların montajı değil, parça üretiminin de olacağı söyleniyor.

OPPO'nun Türkiye'deki bu üretim tesisi için 50 milyon dolarlık bir yatırım ile başlaması bekleniyor. Şirket bazı modellerini tamamen ülkemizde üretmeyi hedefliyor. Akıllı telefon pazarında Türkiye'de oldukça popüler olan Samsung ise ülkemizdeki üretim tesisi için daha küçük bir yatırım yapmayı planlıyor. Ayrıca Samsung'un üretim faaliyetlerinin montaj ağırlıklı olması bekleniyor. Samsung'un üretimi İstanbul'da farklı bir firmaya yaptıracağı da iddialar arasında yer alıyor. İstanbul'da telefon üretim tesisi olan tek şirketin General Mobile olduğunu da belirtelim. 

Bomba iddia: Samsung ve OPPO Türkiye'de telefon üretecek! - Resim : 1

Geçen hafta Resmi Gazete'de yayımlanan teşvik düzenlemelerinde cep telefonu üretimine ilişkin detayların, şirketlerin Türkiye'de üretim kararının önünü açtığı düşünülüyor. Karara eklenen geçici maddede: “Yatırım teşvik belgeleri kapsamında, elemanları dizili baskılı devre kartı(PCBA) üretiminden başlayan cep telefonu üretimine yönelik yatırımlar için, üretim kapasitesi ile uyumlu olmak ve cep telefonu üretiminde kullanılmak kaydıyla yarı demonte haldeki(SKD) aksam ve parçalar 31 Ağustos 2021’e kadar gümrük vergisi muafiyeti sağlanmaksızın ithal edilebilir.” ifadeleri kullanılmıştı. 

Yorumlar
Faruk Yildirim
İddia.
Cevapla
James
hnmm
Cevapla
💫Star Gakko💫
Ülkemizde üretim yapsada kendimize ait bir global markamız olması gerek..
Cevapla
💎G@kko💎
Ülkemiz için gurur verici yeni Avrupanin gözde yatırım ülkesi olduğumuz için gururluyum
Cevapla
🔥Rokko🔥
Avrupanın en ucuz işçilik maliyetinin bizde olmasının hiçbir etkisi yok ! Uçuyoruz.
xxx
Yalnız adamlara vergi muafiyeti geliyor. Pastadan payı kaptığı için adam buraya geliyor. Bize de vergi daha çok artıyor tam tersi. Ben Samsung'un veya Oppo'nun vermesi gereken vergiyi de ödemek istemiyorum şahsım adına. Vergisi versin öyle yatırımını yapsın. Ülkeye adam gibi katkı sunsun.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.