Koronavirüs mutasyona uğradı: Artık daha bulaşıcı!

Koronavirüs mutasyona uğradı. İlk kez İngiltere'de görülen mutasyona uğramış koronavirüs, kısa sürede diğer ülkelere de yayıldı!

Koronavirüs mutasyona uğradı: Artık daha bulaşıcı!

Hayatımızı alt üst eden koronavirüs, bir türlü etkisini kaybetmiyor. Ülkemize ilk kez 2020 yılının Mart ayında giriş yapan virüs şu anda en şiddetli zamanlarından birini yaşıyor. Herkesin bildiği gibi alınan tedbirler çerçevesinde hafta içi saat 21.00 ve 05.00 arasında, hafta sonu ise tüm gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor.

Ayrıca üretim zincirinin aksamaması adına market, fırın vb. yerlerin açık kalmasına da önem veriliyor. Salgını bitirmek için en önemli umudumuz ise tabii ki de aşı. Türkiye CoronaVac aşısının üçüncü faz çalışmalarını tüm hızı ile uygularken, gelen bir haber moralleri biraz bozdu.

Koronavirüs mutasyona uğradı: Artık daha bulaşıcı!

Buna göre koronavirüs mutasyona uğradı ve bu ilk kez İngiltere'de göründü. Daha sonrasında Hollanda, Belçika, İtalya, Güney Afrika, Danimarka ve Avustralya gibi ülkelerde de görülen mutasyona uğramış olan bu virüs hakkında ilk bilgiler gelmeye başladı. Yapılan açıklamalara göre koronavirüs bulaşma hızını yüzde 70 oranında arttırdı. Yani salgın eskisinden çok daha hızlı bir şekilde yayılmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Koronavirüs mutasyona uğradı: Artık daha bulaşıcı! - Resim : 1

Mutasyona uğrayan virüsün öldürücülüğü hakkında ise henüz herhangi bir bilgi yok. Daha hızlı yayılıyor ancak daha ölümcül olup olmadığı şimdilik saptanabilmiş değil. Yaşanan bu gelişmelerin sonrasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere’den Danimarka’dan Hollanda’dan ve Güney Afrika’dan Türkiye’ye gerçekleştirilecek uçuşların geçici olarak durdurulduğunu açıkladı. Bakalım bu gelişmeler salgının seyrini nasıl etkileyecek? Bekleyip göreceğiz.