Bosna-Hersek'in başkenti, ilk Bitcoin ATM'sini aldı.

Bosna-Hersek'in başkenti, düzenleme eksikliğine rağmen ilk Bitcoin ATM'sini aldı.

Bosna-Hersek'in başkenti, ilk Bitcoin ATM'sini aldı.

Ülkenin kripto para birimi endüstrisi konusundaki resmi duruşu hala bilinmemesine ve bunu düzenlemek için bir yasa tasarısının henüz hazırlanmamasına rağmen, Bosna-Hersek'in başkenti kısa süre önce bireylerin Bitcoin ( BTC ) alıp satabileceği ilk kripto ATM'sini aldı.

Bosna-Hersek'in başkenti, ilk Bitcoin ATM'sini aldı.

Yerel medya kuruluşu RadioSarajevo tarafından 7 Şubat'ta yayınlanan rapora göre, Saraybosna ilk Bitcoin ATM'sini şehir merkezine yerleştirirken, ülkenin kripto para birimi sahipleri ve diğer ilgili taraflar ilgili mevzuatı bekliyor.

Kripto düzenleme sıkıntıları

Gerçekten de, Bosnalı milletvekilleri, yerel kripto tüccarları ve Bitcoin madencileri, paralarını kriptodan çekmek de dahil olmak üzere faaliyetlerini yerine getirirken ciddi zorluklarla karşı karşıya kaldıklarından, taslağı iki yıldan uzun bir süre önce vaat edilen bir kripto yasa tasarısının getirilmesi konusunda ayak sürüdüler.

Ülkenin Bosna-Hersek Federasyonu biriminin Bankacılık Ajansının o zamanki pozisyonuna göre:

“Kripto kullanımı ve operasyonları, Bosna Hersek Federasyonu'ndaki mevcut mevzuat tarafından düzenlenmemektedir. Dijital para ve kripto para birimleri kullanma konusu , merkez bankalarının kripto para birimleri ihraç ettiği durumlar dışında, diğer düzenlenmiş finansal sistemlerde özel bir zorluk teşkil ediyor.”

Bu arada, Saraybosna'daki kripto kullanıcıları Bitcoin, Ethereum ( ETH ), Litecoin ( LTC ) ve Tether ( USDT ) alıp satmak için yeni kurulan ATM'yi kullanabilir. Coin ATM Radar'dan 8 Şubat'ta alınan en son verilere göre, bu ATM, ülkede kurulacak türünün üçüncü cihazı oldu, diğer ikisi zaten Banja Luka ve Gradiska şehirlerinde bulunuyor.

Saraybosna ATM'si, daha önce Bitcoin ATM'sini Banja Luka'ya yerleştiren Polonyalı şirket Shitcoins.club tarafından kuruldu. Gradiška'daki ise Çek Cumhuriyeti'nin Prag kentinde bulunan kripto ATM üreticisi General Bytes tarafından tanıtıldı.

Küresel kripto ATM pazarı

Bu arada, Coin ATM Radar tarihsel tablosuna göre sayıları 8 Şubat 2023 itibariyle 38.405 olan, yıla hakim olan genel düşüş piyasalarına rağmen 2022'de 4.000'den fazla kripto ATM kuruldu.

Bosna-Hersek'in başkenti, ilk Bitcoin ATM'sini aldı. - Resim : 1

Kripto ATM kurulumlarında büyüme. Kaynak: Coin ATM Radar

Aynı zamanda, Finbold'un Aralık ayında bildirdiği gibi, bir araştırmaya göre 2030 yılına kadar %61,7 büyüyeceğini ve 5,45 milyar dolarlık bir değere ulaşacağını öngördüğü için, küresel kripto ATM pazar boyutunun önümüzdeki yıllarda büyümesi bekleniyor.