Boston Dynamics robotlarının dansı sosyal medyayı salladı!

Boston Dynamics, yeni yıl hediyesi olarak geliştirdiği robotların dans ettiği bir videoyu yayınladı.

Boston Dynamics robotlarının dansı sosyal medyayı salladı!

ABD merkezli robotik şirketi Boston Dynamics, uzun süredir üzerinde çalıştıkları Atlas isimli robotlarının gelişiminde ne kadar ilerlediğini göstermek için, yeni yıla özel bir dans videosu yayınladı. 

Robotların yapabildikleri dans figürleri ise birçok dansçıyı geride bırakacak nitelikte.

Boston Dynamics robotlarının dansı sosyal medyayı salladı!

Boston Dynamics daha önce de küçük dans hareketleri içeren bir video paylaşmıştı. Ancak dün paylaşılan video robotlar üzerinde çalışmaların ne kadar ilerlediğini gözler önüne seriyor. Robotların Do You Love Me adlı şarkıda uzun süre dans ettiği bir video şirketin resmi Youtube hesabı üzerinden paylaşıldı. Şirketin yeni yıl hediyesi olarak paylaştığı bu video uzun süredir üzerinde çalıştıkları insansı Atlas robotlarının ne kadar geliştiğini dünyaya göstermiş oldu.

10 yıldan fazla bir süredir üzerinde çalışılan Atlas robotlarının ilk defa 2013 yılında izleme şansımız olmuştu. O zamanlar robotların yürümekte bile zorluk yaşadığı gözlemlenmişti. Daha sonra 2018 yılında tekrar gündeme gelen robotlar, bir robota göre oldukça zor olan bir parkuru başarıyla tamamlamışlardı.

Şu anda Boston Dynamics'in satışa çıkardığı tek robot, videoda yer alan sarı renkteki köpeği andıran Spot robotu. Robotun şu anda satış fiyatı 75 bin dolar olarak belirlenmiş. Spot'un kullanım alanlarının ise epey fazla olduğunu söylemek mümkün. Ortaya çıkan videolar da robotun Covid-19 hastalarına yardımcı olduğu ve köyde koyunları otlattığı görüntülendi.