Güncel

BTK'dan kafa karıştıran yasak!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan bir duyuru ile bazı telefon ve telsizlerin satışının yasaklanmasına karar verildi.

BTK'dan kafa karıştıran yasak!

Türkiye'de iletişim sektörünü regüle eden BTK yani Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yaptığı bir açıklama ile kafalarda karışıklığa neden oldu. Halen satışta olan ya da bir dönem satılan telefon ve telsizlerin bulunduğu bir liste yayınlayan kurum bu ürünlerin satışlarının yasaklanmasını ve piyasadan toplatılmasına karar verdi.

BTK'dan kafa karıştıran yasak!

BTK tarafından güvensiz olarak tanımlanan ürünler arasında Kaan N1 cep telefonu, Xiaomi Mi 5S cep telefonu, BAOFENG UV-5R telsiz, Concord C5 cep telefonu gibi ürünler bulunuyor.

Ancak burada ilginç olan özellikle telefonlarda BTK'nın onayı olmadan bu tarz ürünlerin satışa sunulmadığı gerçeği. BTK, Türkiye'de satılan bütün telefonları gümrük aşamasında alarak çeşitli testlerden geçiriyor. Ve bu testleri geçemeyen cihazlar hiçbir şekilde satışa sunulamıyor. Listede yer alan telefonların nasıl satışa sunulduğu ve neden buna izin verildiği bilinmiyor.

BTK’nın “Güvensiz Olduğu Tespit Edilen Cihazlar” başlığıyla yaptığı kamuoyu açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Kurumumuz tarafından 4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu, Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanları Yönetmeliği ile Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanlarının Piyasa Gözetimi ve Denetimine Dair Yönetmelik ve ilgili mevzuat çerçevesinde yürütülen Piyasa Gözetimi ve Denetimi (PGD) faaliyetleri sonucunda; aşağıda yer alan listede sayılan üreticilere ait olan ve aynı listede türü/markası/modeli belirtilen ürünlerin güvensiz olduğu tespit edilmiştir. Güvensiz olduğu tespit edilen bu ürünlerin piyasaya arzı yasaklanmış olup, piyasada bulunan ürünlerin toplatılmasına karar verilmiştir.”

Açıklamada yer alan 'güvensiz' ifadesinin ne anlama geldiği bilinmiyor. Örneğin listede yer alan Kaan N1 cep telefonu, 2016 yılında duyurulan ancak şu an satışta olmayan bir telefon. Yani satın almak isteseniz de sıfırını bulmak mümkün olmayan bir cep telefonu. 

İşte BTK'ye göre güvensiz olan cihazlar:

BTK'dan kafa karıştıran yasak! - Resim : 1


BTK'nın yaptığı açıklamaya internet sitesinden ulaşabilirsiniz. 

Yorumlar
Anonim
BTK o Kaan telefonlar ülkeye girerken neredeydi peki? Adamlar isim bastırıp satıp para kazansın. Telefon ortadan kalkınca güvensiz diye yasaklayın tabi.
Cevapla
Sacma
Btk kadar saçma kurum yok . Ürününün yada getirdiği cihazın arkasında duran firmaya yasak olmaz asıl sınırlı adet ülkeye getirip millete iteleyip sonra destek vermeyen firmaya yasak getirin. Örnek superonline ve turkcelin yalanla müşterisine verdiği tabletler markası var ithalatci firma yunan teknik destek yok muhatatap yok git onu yasakla
Cevapla
mi 5s
şuan mi 5s im var ne yapmam gerekiyor. nasil bir yol izlemem gerekiyor. lütfen yardım.
Cevapla
🇹🇷 Gakko 🇹🇷
Madem Güvensiz niye satili
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.