Güncel

BTK'ya yeni yetki

BTK elektronik haberleşme hizmeti sunan şirketlerin faaliyetlerini askıya alabilecek.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)tarafından elektronik haberleşme sektörü ile ilgili bir yönetmelikte yapılan değişikliğe göre elektronik haberleşme hizmeti sunan şirketlerin faaliyetleri artık BTK tarafından askıya alınabilecek veya faaliyetler kamu tarafından ele alınabilecek.

Resmi Gazete'de Cumartesi günü yayımlanan değişikliğe göre, BTK artık "savaş, genel seferberlik ve benzeri durumlarda, kamu güvenliği ve ulusal savunma için gerekli görüldüğü takdirde" işletmenin faaliyetlerini sınırlı veya sınırsız süreyle askıya alabiliyor veya şebekeyi doğrudan işletebiliyor.

Faaliyetlerin askıya alındığı süre daha sonra şirketin yetkilendirme süresine ekleniyor.

İlk defa 2009 yılında yayımlanan yönetmelikte yer alan ve BTK'ya şirketlerin elektronik haberleşme sağlama alanındaki faaliyetlerini bakanlığın görüşünü de alarak engelleme yetkisi veren maddede ise değişiklik yapılmadı.

Tam adı "Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Yetkilendirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" olan düzenleme 29739 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.