Güncel

Bu anket Apple'ı hayal kırıklığına uğrattı!

Yeni iPad için internet üzerinden yapılan bu anket Apple'ı hayal kırıklığına uğrattı!


Dünya'nın en büyük şirketlerinden Apple geçtiğimiz haftalarda yeni iPad'ını bizler için San Francisco'da gerçekleştirdiği özel bir lansmanda tanıtmıştı. Apple'ın tanıtımından henüz çok geçmeden tüm Dünya'da resmi veya gayri resmi olarak satışa sunulan yeni iPad milyonlarca kullanıcı tarafından satın alındı. Satın alınan binlerce iPad çok tartışıldı.

iPad 2'den farklı birşey bekleyen kullanıcılar, Apple'ın yenilikçi özelliğini kaybettiğini düşünüyorlar. Çok geçmeden satış rakamlarından sonra yeni iPad için internette anketler, testler kullanıcılara sunuldu. ABD'de düzenlenen son ankete göre yeni iPad'i almayı düşünmeyen %61'lik bir kesim bulunuyor. 3 ay içinde yeni bir iPad almayı düşünmeyen tüketicilerin rakamı Uluslararası ankette %41'e düştü.

1332843136_ipad.jpg
Analist William Power tarafından gerçekleştirilen araştırmada, Apple müşterilerinin arasından 488 kişilik bir örneklem alınarak gerçekleştirildi. Örneklemden yola çıkılacak olan sonuçlar Apple için oldukça düşündürücü, CNN'in haberine göre, araştırmada elde edilen ilgi çekici istatistikler şöyle:

- iPad ve iPad2 sahibi olanların yüzde 48'i, Apple'a bağlı kalmaya devam edeceklerini belirtirken, bu kişilerin yüzde 35'i, iPad2 sahibi olduklarını ifade etti.

- Katılımcıların yüzde 42'si, bugüne kadar hiç iPad sahibi olmamalarına rağmen, yeni iPad almak istediklerini söyledi.-ABD'li katılımcıların yüzde 15'i, indirime giren iPad2 almak istediklerini belirtti.

- Yeni iPad almayı düşünenlerin yüzde 28'i, bu kararlarında en yüksek HD kalitesi sağlayan Retina Display özelliğinin belirleyici faktör olduğunu belirtti. Yeni nesil iPad'i isteyenlerin yüzde 26'sı A5X işlemcisi, yüzde 17'si ise mobil cihazlarda sunulan en hızlı veri transferi teknolojisi Long Term Evolution (LTE) özelliğinin tercihlerini etkilediğini belirtti.- Yeni iPad isteyenlerden yüzde 26'sı, tabletin diz üstü bilgisayarları gereksiz kılacağını düşünürken, katılımcıların neredeyse yüzde 50'si, yeni nesil iPad'in diğer mobil cihazları rafa kaldıramayacağını savunuyor.

1332843204_513083.jpg

- Yeni iPad almayacağını belirtenlerin yüzde 60'ı, kararlarındakien büyük etkenin yüksek fiyat olduğunu söyledi.

- Yeni iPad isteyenlerin yüzde 36'sı, en hızlı veri transferini sağlayan LTE özellikli iPad alacaklarını belirtti. Analistler ise alıcıların yüzde 80'inin sadece Wi-fi kablosuz bağlantı özelliği olan iPad tercih edeceklerini tahmin ediyordu. Katılımcıların büyük çoğunluğu ise günlük internet bağlantılarını cep telefonları üzerinde gerçekleştirmeye devam edeceklerini söyledi.- En dikkat çeken sonuç: Katılımcıların yüzde 81'i, yeni nesil kablosuz telefon teknolojisi 4G'nin ne olduğunu bilirken, yüzde 41'i LTE'nin ne olduğu hakkında çok az fikri bulunduğunu söyledi. LTE hakkında bilgisinin çok az olduğunu belirtenlerden yüzde 13'ü, LTE'nin sadece açılımını doğru bilebildi.

 

İşte Apple'ı hayal kırıklığına uğratan Anket ve sonucunu gösteren resim:

1332843017_ekran-resmi-2012-03-27-12.28.53-pm.png

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.