Güncel

Bu firmaların akıllı telefonlardan kazandığı paralar dudak uçuklatıyor!

Dev firmaların mobil sektörden sağladığı karlar sizi şaşırtabilir.


Geçmişte kullandığımız telefonlardan ziyade günümüzde kullanılan akıllı telefon sayısı oldukça fazla görünüyor. Öyle ki dünya nufusunun yarıdan çoğunun akıllı cep telefonu kullandığı söyleniyor. Peki bu mobil pazarda faaliyet gösteren dev firmaların ürünlerinden sağladığı kar miktarını hiç düşündünüz mü? düşünmediyseniz sonuçlar sizi çok şaşırtacak!

Şüphesiz sektörün en büyük firmaları arasında yer alan Samsung ve Apple'ın ürettiği ürünler, diğer firmalarla karşılaştırıldığında ön sıralarda yer alıyor. Özellikle Apple'ın iPhone'u ve Samsung'un da Galaxy S serisi, her yıl milyonlarca ünite satarak en çok satılan telefonlar listesinde başa oynuyorlar. Bu mobil pazar payı hakkında bir araştırma yapan Horace Dediu'nun raporuna göre Apple ve Samsung, son 6 yılı aşkın sürede akıllı telefon pazarının lideri konumunda bulunuyor. Bu firmalar 6 yıllık sürede toplamda 215 milyar doları aşkın net kâr elde etmiş ve bu paranın %87.9'unu bu firmalar kazanmış.

1395234798_img20140319151216.jpg

Apple için %62 pay, yani 133 milyar dolarlık kâr gösterilirken; Samsung için de %26'lık pay, yani 56 milyar dolarlık kâr payı gösteriliyor. Bu ikilinin ardından da %9.5'lik pay ile FinlandiyalıNokia geliyor. Bildiğiniz gibi Nokia, son 2 yıldır Windows Phone 8 sistemli Lumia telefonlarıyla karşımıza çıkıyor. Raporun devamında, HTC'nin %2.8, BlackBerry'nin %1.9, LG'nin de %1.2 oranında kâr payı olduğu bildiriliyor. Sony'nin henüz kâr edemediği bildirilen çalışmada, Motorola'nın da -2.8 seviyesinde olduğuna dikkat çekiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.