Güncel

Bu robot o kadar gerçekçi ki insan gibi tepki verebiliyor!

Bu robot Ameca sizi çok şaşırtacak. İnsansı hareketleri jest ve mimikleri, gerçekçi yüz ifadeleri ve gerçekçi tepkileri ile tamda insan olma yolunda. İşte robot Ameca!

Bu robot o kadar gerçekçi ki insan gibi tepki verebiliyor!

Her gün bize eşlik eden robotların tam olarak bir insan görünümüne sahip olmamasına alışkın olsak da günümüz teknolojileri robotlarının güncel versiyonlarını insana çok daha benzer hale getiriyorlar. Ancak yine de bizimki gibi yüz ifadeleri sunabilmekten çok uzaklar.

Engineered Arts, Birleşik Krallık merkezli bir şirket, insanlarınkine benzer ve büyük bir kolaylıkla çok gerçekçi ifadeler gösterebilen bir insansı robot geliştirdi. Şu anda vücudunun alt kısmı işlevsel değil ve yürüyebilir durumda değil, ancak ekibe göre, çok yakında diğerleri gibi yürümeye, zıplamaya veya parkur yapmaya başlayacak.

İşte İnsansı Robot Ameca!

Ameca’nın görüntülerinin yayınlandığı şaşırtıcı videoda, robot gözlerinin veya ağzının hareketiyle dikkat çekiyor. Aynı zamanda Ameca, gerçekte bir makinede daha önce hiç görülmemiş farklı ifadeler ile gerçekçi yüz ifadeleri sunan bir görüntü veriyor.

Bununla birlikte, videoda çok fazla hareketi mevcut ve bir robot laboratuvarında uyanmış gibi görünen bir insansı izlenimi veriliyor. Kolu kendini şaşırtıyor ve bir dizi şaşkınlık ifadesi gösteriyor. Kameraya bakmadan önce ellerinin ve parmaklarının nasıl akıcı bir şekilde hareket ettiğini görüyor, buna oldukça şaşırıyor ve gülümsüyor.

Ameca adlı insansı robot, kendini robotik geliştirmeye adamış şirketlerin teknolojilerinin her birini test etmelerini sağlayan Engineered Arts'ın Tritium işletim sistemiyle çalışıyor.

Ekip, robotlarının her birini oluşturmak için modüler bir mimari kullanmış ve yepyeni bir robot satın almak zorunda kalmadan hem yazılım hem de donanım bileşenlerine yükseltmelere izin vermiş.

Yorumlar
Emre
Vidyo da CGI efekt olmasın:)) Bayağı yüz kasları var gibi ifadeler sergiliyor, o kadar ilerledi mi bu robot teknolojileri...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.