Güncel

Bu sefer Uber şoförü yolcuya saldırdı

İstanbul'da yaşanan bir olayda Uber sürücüsünün bir kadın yolcuya saldırıp araçtan aşağı zorla indirdiği iddia edildi. Olaya karışan şöför gözaltına alındı.

Uber şoförü yolcuya saldırdı (Video)

Son günlerde taksicilerle yaşanan sorunlarla gündeme gelen Uber ile ilgili bu sefer farklı bir olay yaşandı. İstinye'den Atatürk Havalimanı'na gitmek için Uber aracına binen Birgül E. isimli kadın ve kızı, Basın Ekpres yolundan havalimanına dönen yolda araçtan zorla indirildi. Birgül E. ve kızını yolda gören bir taksi şöförünün yaralı halde aracına aldığı kadın ve kızı Uber şöföründen şikayetçi oldu.

Taksiyle Dış Hatlar Gidiş Terminali'ne getirilen burnundan yaralı  Birgül E. için sağlık ekipleri çağrıldı. Buraya gelen sağlık ekipleri, kadına ambulansta müdahalede bulundu.  Birgül E. daha sonra terminal içindeki kliniğe sevk edildi. Tedavisi tamamlanan  Birgül E, Atatürk Havalimanı Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Kadının, özel otomobil  sahiplerinin mobil uygulama aracılığıyla taksicilik yapmasına imkan sağlayan Uber'den çağırdığı aracın sürücüsü tarafından darbedildiği ileri sürüldü. Uber sürücüsü M.Ü (24) gözaltına alındı.

Kamera kaydı da ortaya çıktı

Öte yandan konuyla ilgili olarak araç içi kamera kaydı da ortaya çıktı. Birgül E. ve şöförün ücret konusundaki tartışmalarının duyulduğu kamera kaydında araç Maslak civarında durduğunda görüntüler de sona eriyor. İşte araç içi kamerasına yansıyan ücret tartışması:

Yasallığı tartışılıyor

Mobil uygulama üzerinden özel araçla ulaştırma hizmeti veren Uber, hem Türkiye'de hem dünyada tartışılan bir platform. Teknolojiyi yakından takip eden yeni neslin beğenerek kullandığı platform, regulasyonlara uymadığı ve vergi vermediği iddiaları ile gündemde. Hem dünyada hem Türkiye'de özellikle tarsi şöförleri ile sorunlar yaşayan Uber ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde bir dava da açılmıştı.  

 
Yaşanan olayla ilgili olarak Uber aşağıdaki açıklamayı yaptı:
 
Bahsi geçen davranış Uber uygulamasında kesinlikle kabul edilemez ve kimsenin başına gelmemesi gereken bir olaydır. Soruşturmalarına destek olmak için yerel emniyet birimleri ile yakinen çalışmaktayız.
 
Detaylar:

  • Konuyla ilgili araştırmalarımız tamamlanana kadar sürücü ortağının Uber sistemine erişimi engellenmiştir.
  • Bahsi geçen davranışlar Uber Topluluk Kuralları'na aykırıdır.
  • Yolcularımızın ve sürücü ortaklarımızın güvenliği bizim en büyük önceliğimizdir. Herhangi bir olay olduğunda yerel emniyet birimleri ile birlikte çalışarak araştırmalarına destek vermekteyiz.
  • Uber'in Acil Destek Ekibi dünya genelinde yaşanabilecek olayları veya kazaları takip ederek hemen dönüş sağlamaktadır.
  • Uber konuyu hassasiyetle takip etmekte ve konunun aydınlatılması için araştırmalarına destek olmak üzere yerel emniyet birimleriyle çalışmaktadır.

 
Saygılarımızla,
 
Uber  

Yorumlar
Timothy
Bu kadının eşi sarı taksici falan muhtemelen, ya da profesyonel oyuncu. Sürücü sarı taksici olsa o kadın oradan sağ çıkamazdı. Yine yemedik taksici kardeş, başka kurguya artık :)
Cevapla
Kadının şerrinden
Bu kadın kendi kendini tarp etmiş olmasın..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.