Güncel

Bu seneki E3 konferansı oyun severleri üzecek!

Her yıl düzenlenen ve birçok meşhur oyun stüdyosunun katıldığı E3 konferansının 2023 yılı etkinlikleri biraz buruk geçecek. Birçok dev firma etkinliğe iştirak ederken, oyun dünyasına yön veren bazı firmalar ise maalesef yer almayacak.

Bu seneki E3 konferansı oyun severleri üzecek!

Oyun endüstrisinin en büyük yıllık etkinliklerinden biri olan E3 2023, Los Angeles fuarının 18 yıllık tarihinde herhangi bir büyük konsol üreticisinin katılım sağlamadığı ilk etkinlik olacak.

IGN'den yapılan açıklamaya göre, Microsoft, Sony ve Nintendo'nun 2023 Electronic Entertainment Expo'ya (E3) katılmayacağını açıkladı. Bu üç büyük konsol üreticisi bu yıl ki basın toplantılarına ve fuar alanına katılmayacak.

E3 oyun severleri bu kez üzecek

Microsoft'un katılım yapmamasının ufak nedeni, E3 ile yaklaşık aynı zamanlarda yapacağı kendi sunumu olabilir. Sony ve Nintendo ise, son birkaç yıldır zaten bazı etkinliklere katılmıyordu.

Nintendo, 2013'ten beri her yıl E3 basın toplantıları yerine kendisinin düzenlediği etkilikler yayınlıyordu. Sony tarafı ise Nintendo'nun yolundan giderek 2019'dan itibaren E3'e katılmayı reddetmişti.

Oyun severlerin yakından takip ettiği E3 konferansı için üzücü haber!

Daha önce etkinliğin en önemli parçaları olarak görülen bu üç büyük şirketi kaybetmek, E3'ün daha zor durumda kalmasına sebeb olabilir. 2020'de bu etkinlik ilk kez iptal edilmiş, ertesi yıl ise yalnızca çevrimiçi bir etkinlik olarak gerçekleşmişti. 

Nintendo, Haziran ayında bir "Nintendo Direct" sunumu gerçekleştirebilir. Electronic Arts, 2016'da başladığı ancak geçen yıl atladığı bir uygulama olan E3 ile birlikte bu yıl "EA Play" adında yeni bir etkinlik düzenlemeyi düşünüyor. Ubisoft ise şu ana kadar herhangi birşey açıklamadı.

Microsoft'un etkinlikten ayrılması bir sürpriz çünkü Xbox patronu Phil Spencer geçtiğimiz günlerde IGN ile yaptığı bir röportajda E3'ü çokca övmüştü. Spencer ayrıca fuarın başarılı olmasına yardım etmek istediklerini bile söylemiş ve Microsoft'un yaz etkinliğinin haricinde, şirketin bu yılki E3 fuarına katılacağını öne sürmüştü.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.