Güncel

Bu tasarı kabul görürse internetin en büyük sansürü kapıda!

Türkiye'de yeni bir sansür yolda ve bu sefer her şey çok farklı olacak!

Bu tasarı kabul görürse internetin en büyük sansürü kapıda!

Türkiye'de son yıllarda ara ara uygulanan sansürlere son zamanlarda ara verilse de ilerleyen günlerde hükümetin konuyla alakalı olarak yeni bir sürprizi bulunduğu ortaya çıktı. Sansür konusunda daha önce alınan kararlar sosyal medya ve bir çok bölgede yoğun tepki görmüş, binlerce kişi sokağa dökülmüştü.

1389183347_boys-using-laptops-in-classroom-840955.jpg

Bugün, Hürriyet gazetesi yazarı Yalçın Doğan, internetle ilgili büyük bir yasak paketinin TBMM’ye gelmek üzere olduğunu 
iddia etti. Buna göre TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na gelen ‘Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri’ ile ilgili bir tasarıda, interneti geniş oranda denetim altına alacak maddeler yer alıyor. 

1389183290_tbmm.jpg

İşte Yalçın Doğan’ın bugünkü köşesinden duyurduğu ‘sansür maddeleri’: 

1-Anahtar kelime engelleme sistemi yoluyla internetten erişimi sınırlamak kolaylaşıyor. Örneğin, Youtube’un içinde anahtar kelimeler nedeniyle sakıncalı bulunan bir videoya
Türkiye ’den erişilemeyecek. O anahtar kelimeyi kim belirleyecek belli değil. 

2- Daha beteri: Her bireyin internette faaliyeti, hangi siteleri gezdiği, hangi kelimeleri aradığı, sosyal ağlarda neler yaptığı kayda alınacak ve o kayıt bir-iki yıl saklanacak. 

3- Hükümet kontrolünde “birlik” kuruluyor, erişim sağlayıcılar buraya zorunlu olarak üye olacak. Madem çağımız “iletişim çağı” ve en önemli iletişim aracı internet, o zaman çek bir sansür internete. Neden “Aile Bakanlığı” ile ilgili tasarıda? Tasarının genel gerekçesinden bir cümle bu soruyu karşılıyor: 

Aileyi, çocukları, gençleri, internet dahil, elektronik iletişim araçlarının suiistimal edilmesi suretiyle uyuşturucu alışkanlığı, cinsel istismar, intihara sürükleme ve benzeri kötü alışkınlara teşvik eden yayınlardan korumak için...”

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.