Güncel

Bu uçak güneş enerjisiyle uçuyor!

Solar Impulse, İsviçre'den Fas'a giderek, ilk kıtalararası uçuşunu yapmaya başladı.

Bu uçak güneş enerjisiyle uçuyor!

Prototip uçak "Solar Impulse",  güneş enerjisinden başka bir güç kullanmıyor.  Bu uçak İsviçre'den Fas'a giderek, ilk kıtalararası uçuşunu yapmaya başladı. Uçağın pilotluklarını ise Bertrand Piccard ve Andre Borschberg'in yapıyor. Solar Impulse güneş uçağının bu testi başarılı olduğu takdirde, 2014 yılında bir dünya turu düzenleyecek.

1338356174_solarimpulse.jpg

Solar Impulse'nin tüm kanatları 12 bin güneş hücresi ile kaplı. Uçak, 60,4 metre kanat genişliği, 21,9 metre uzunluk ve bin 600 kilogramağırlık ile bir tasarıma sahip.

Güneş enerjili uçağın kokpitinde basınç ayarlaması bulunduğu için 8 bin 500 metre irtifanın üzerine çıkamıyor. Prototip uçağın, her biri 6 kW gücünde dört motoru ve motorları besleyen polimer lityum bataryaya sahip.

1338356448_solarimpulse22.jpg

İlk deneme uçuşunda 24 Mayıs'ta pilotluğunu Andre Borscberg'in yaptığı İsviçre'nin Payerne kentinden kalkan güneş uçağı, saatte ortalama 89 km hızla 17 saatte Madrid'e ulaştı.

İkinci denemenin ise perşembe günü başlaması bekleniyor. Bu denemeyle de diğer pilot Bertrand Piccard 2 bin 500 kilometrelik uçuşunu yapacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.