Güncel

Bu uçak Türkiye ile birlikte dünyada sadece iki ülkede var

Türk Hava Kuvvetleri A400M 'Atlas' nakliye uçağını Abdullah Gül ile birlikte teslim aldı.

Bu uçak Türkiye ile birlikte dünyada sadece iki ülkede var

Türk Silahlı Kuvvetleri gelişmeye ve dünyanın birinci ordularından biri olmaya hızla devam ediyor. Türkiye, yerli birçok savaş aracından sonra şimdi de Geleceğin büyük nakliye uçağı A400M "ATLAS" törenle teslim alındı.

Türk Hava Kuvvetleri, A400M Atlas nakliye uçağı ile stratejik ölçüde ulaştırma yeteneğine sahip olan Türkiye, Fransa'dan sonra bu uçağa sahip ikinci ülke olarak da adını tarihe yazdırdı.

Zırhlı araç, Fırtına Obüsü ve avcı ATAK helikopterlerini taşıma, gerektiğinde uçan hastaneye dönüştürülme imkanına sahip nakliye uçağı, 9 bin kilometrenin üzerindeki mesafelere uçabiliyor. A400M Atlas Stratejik Ulaştırma Uçağı, bugün Kayseri 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı'nda düzenlenen tören ile Türk Hava Kuvvetleri'ne teslim edildi.

1399907173_kayseri-ucak.jpg

Törene katılan Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bugün de hava nakliye filomuzu geleceğin uluslararası askeri nakliye uçakları ile donatmanın gururunu yaşıyoruz. Toplam 10 uçak olacak ilkini bugün devralıyoruz. Bu uçakların hepsi tamamlanacaktır. TSK'nın bu kapasitesinin upgrade edilmesi mevcut kapasitesinin yükseltilmesi demektir. Bugünkü savaşlar dünkü savaşlar gibi değildir. Sulh her zaman amacımızdır. Savaşlardan kaçınmak her zaman en büyük arzumuzdur. Ama barışı sağlamak için de daima barış huzur içinde yaşayabilmemiz için de eğer şart olursa ona hazır olduğunuzu da gösterebilmek mecburiyetindeyiz. Onun için güçlü konvensiyonel birliklerin süratli bir şekilde uzak mesafelere taşınabilmesi kabiliyetini bugün elde ediyoruz" şeklinde konuştu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.