Bu uygulama, Google ile verileriniz paylaşıldığında "bip" sesi çıkarıyor

Google ile verilerinizin paylaşılması ve sosyal medyada güvenlik en önemli konular arasında yer alıyor. İşte bu kapsamda sunulan yeni uygulama.

Bu uygulama, Google ile verileriniz paylaşıldığında "bip" sesi çıkarıyor

Bir geliştirici ve gizlilik savunucusu kullanıcıların dikkatini çekecek bir uygulama oluşturdu. Bu uygulama ile verilerinizin güvenliği hakkında ciddi uyarılar alacaksınız. Söz konusu uygulama ile bilgisayarınız Google'a her veri gönderdiğinde bip sesi çıkacak.

Bugün internette, Google, Facebook ve Amazon gibi daha büyük teknoloji şirketleri  kaçınılmaz varlıklar gibi hissedebilir. Özellikle Google, ekosistemi boyunca daha iyi bir deneyim sunmak için arama motorunu ve diğer uygulamaları kullanma şeklinizi izliyor.

Bu uygulama, Google ile verileriniz paylaşıldığında "bip" sesi çıkarıyor

Ancak, Google'ın izlediği şeyler aslında beklediğinizden çok daha fazlası olabilir. Durum böyle olunca da kullanıcı gizliliği ön plana çıkıyor. Google'a ne tür verilerin gönderildiğini, nerede olduğunu ve ne zaman gerçekleştiğini daha iyi anlamak için, PowerDNS'in orijinal yaratıcısı olarak bilinen geliştirici Bert Hubert, "Googerteller" adlı yeni bir uygulama oluşturdu.

Googerteller, Google tarafından ücretsiz olarak sağlanan IP adresleri listesini kullanarak çalışıyor. Bir program kullanırken veya internette gezinirken, bilgisayarınız bu IP adreslerinden birine her bağlandığında bir bip sesi duyacaksınız.