Güncel

Buket Uzuner'den Netflix dizisi Atiye'ye intihal davası!

Netflix'in yerli dizilerinden biri olan Atiye, ünlü yazar Buket Uzuner tarafından intihal sebebi ile dava edildi.

Buket Uzuner'den Netflix dizisi Atiye'ye intihal davası!

Netflix'in popüler yerli dizilerinden biri olan ve Türkiye'de bulunan Göbeklitepe'yi konu edinen Atiye dizisi yine mahkemelik oldu. Daha önce Dünyanın Uyanışı adlı kitabın yazarı Şengül Boybaş tarafından mahkemeye verilen olan Atiye’ye şimdi de yazar Buket Uzuner dava açtı.

Buket Uzuner'den Netflix dizisi Atiye'ye intihal davası!

Uzuner, Atiye'nin 2015 yılında yazdığı 'Toprak' isimli romanından esinlenerek hazırlandığı gerekçesiyle İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde intihal davası açtı. Davanın gerekçesinde Buket Uzuner’in Tabiat Dörtlemesi olarak bilinen Su, Toprak,Hava, Ateş” adlı romanlarının hepsinde ana karakter olan ‘Defne Kaman’ ve anneannesi ‘Umay Nine’nin dizide izinsiz ve sözleşmesiz kullanıldığı iddia edildi.

Konuyla ilgili olarak Twitter hesabında paylaşım yapan Buker Uzuner, "Davayı kazanmak, tüm edebiyatçılarımıza emsal olacak, haklarını koruyacaktır" dedi.

Uzuner’in avukatı söz konusu olayla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Bilindiği gibi bir roman ve senaryonun temeli onun ana karakterleridir ve olayların akışı yoğunluklu olarak ana karakterlerin belirlediği bir yolda gelişir. Bu gerek edebiyatçılar gerek senaryo, film ve dizi sektöründe çok bilinen bir teknik konudur. ‘Atiye' dizisinin senaryosu, Buket Uzuner'in ‘Defne Kaman'ın Maceraları – Toprak' romanının ana karakterleri üzerine farklı adla kurulduğu ‘Atiye' dizisi, yazarın ‘Su', ‘Hava' ve aynı serinin yazmakta olduğu ‘Ateş' adlı eserlerine karşı bir fikrî ihlalidir.

Yazar Buket Uzuner ise şunları söyledi

‘Atiye' dizisi senaryosundan Buket Uzuner'den izinsiz ve habersiz alınan (arkeolog, anne, kız kardeş gibi) ana ve yan karakterler (bunların adları değiştirilmiş) olayın örgüsü ve gidişatı çıkarıldığında geriye ‘Atiye' diye bir dizi kalmamaktadır. Burada açık ve net bir intihalden ziyade Buket Uzuner'in sevilen romanının ustaca değiştirilerek işlenmesi ve bundan bir senaryo çıkarılması söz konusudur. Buna rağmen yapımcılar kamuoyunu yanıltmamışlar ve kamuoyu bu dizinin ‘Toprak' romanı ve dört elementin karakterleri ve konusunun değiştirilerek işlenmesi olduğu farkına varmış ve bunu sosyal medyada dile getirmiştir.”

Evet, intihal davası açtım. #DefneKamanınMaceraları #TOPRAK romanının açıkca intihal edilmesi fikir hırsızlığıdır. Davayı kazanmak, tüm edebiyatçılarımıza emsal olacak, haklarını koruyacaktır. #BuketUzuner: Davam kişisel değil https://t.co/ILeAm64EAZ @egeninsozu

Yorumlar
Cihan
Buker Uzuner değil Buket Uzuner. Başlık yanlış olmuş.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.