Güncel

Burevestnik başarıyla testi geçti!

Rusya'nın sınırsız menzilli nükleer kruz füzesi olan Burevestnik başarıyla testleri geçti. İşte o füze!

Burevestnik başarıyla testi geçti!

Rus medyasına göre, sınırsız bir seyir kabiliyetini olan Burevestnik güdümlü nükleer füzenin en önemli aşaması başarıyla test edildi. 

Denemeyi, Rus ordusu resmi olarak teyit etmezken, test aşamasının nerede ve ne zaman gerçekleştiği ise açıklanmadı. Televizyon kuruluşu Russian Today'in yayınladığı görüntülerde bir grup mühendisin bazı bölümleri kapatılmış füzeyi dikkatlice incelediği görülüyor.

Nükleer güçle çalışan 9M730 Burevestnik, sınırsız manevra kabiliyetiyle çok uzak mesafelere ulaşabiliyor ve günler boyunca dünya çevresinde dolaşabiliyor. Silahın başarılı bir şekilde çalışması halinde, füzenin Asya'dan Pasifik okyanusuna ordan Güney Amerika'ya ve ABD hava sahasına girerek Meksika Körfezi´ne kadar ulaşabilecek güçte olduğu belirtildi.

Burevestnik´in menzilinin ABD´ye ait bir Tomahawk seyir füzesinden en az 10 kat daha yüksek olduğu açıklanmıştı. Anlaşılan Rusya olası bir savaş ihtimaline karşı donanmasını geliştirmeye devam ediyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.