Donanım

Kıyamet günü uçağı havalandı!

ABD Hava Kuvvetleri’nin hizmetindeki uçaklardan biri olan E-4B Nightwatch, son günlerde yaşanan ABD Rusya arasındaki Trump'ın füze tweet'leri ile artan geriliminin ardından tekrar gündemde

Kıyamet günü uçağı E-4B Nightwatch havalandı!

Dünya çapında askeri uçuşları görüntüleyen CivMilAir sitesi, ABD’nin kıyamet günü uçağı olarak bilinen E-4B Nightwatch uçağını havalandırdığını bildirdi. 

ABD Hava Kuvvetleri’nin hizmetindeki uçaklardan biri olan E-4B Nightwatch, son günlerde yaşanan ABD Rusya arasındaki Trump'ın füze tweet'leri ile artan geriliminin ardından tekrar gündemde. CivMilAir, 'kıyamet günü uçağı' olarak bilinen E-4B Nightwatch isimi uçağını havalandırdığını bildirdi. 

E-4B Nightwatch uçağı, ABD Hava Kuvvetleri’nin hizmetindeki Boeing 747-200 uçaklarından biri. Ancak bu uçağı diğerlerinden ayıran en büyük özelliği olası bir nükleer savaş durumunda askeri komuta ve kontrol merkezi olarak kullanılmak üzere donatılmış olması. Başka bir deyişle E-4B Nightwatch, olası bir savaş durumunda ABD Başkanı ve komuta kademesine ev sahipliği yapacak bir savaş odası.

Uçak komuta kademesinin savalı havadan yönetmesine imkan tanıyacak pek çok ileri teknolojiye ev sahipliği yapıyor. Başkan ve komuta kademesini taşıyacak olan E-4B Nightwatch uçağının dış kaplaması olası bir nükleer saldırıdan zarar görmeyecek şekilde dizayn edilmiş durumda.  Söz konusu uçak, aynı zamanda olası bir elektromanyetik saldırıya karşı da savunma sunabilme kabiliyetine sahip.

Uçak siber saldırılara karşı daha dayanıklı olduğu için hala analog sistemleri kullanıyor. E-4B Nightwatch uçaklarının dikkat çeken bir başka özelliği ise havada yakıt takviyesi alarak tam 1 hafta boyunca havada kalabiliyor olması. 

E-4B Nightwatch, ABD Başkanı'nın ülke dışına yaptığı seyahatlerde ziyaret edilen ülkeye Başkan'dan önce iniyor ve olası bir acil durum için yakın bir havaalanında hazır olarak bekletiliyor. Uçağın niçin havalandığı konusunda hala açıklayıcı bir bilgi verilmedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.