Büyük şirketlerin kıdem tazminatları da kendileri gibi büyük mü? [Onlar işçi ise biz neyiz!]

Son zamanlarda gerçekleşen işten çıkartmalara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Peki bu şirketlerin kıdem tazminatı desteklerini hiç merak ettiniz mi?

Büyük şirketlerin kıdem tazminatları da kendileri gibi büyük mü? [Onlar işçi ise biz neyiz!]

Birçok teknoloji şirketi, pandemi süresi boyunca rekor karlar elde etti. Hal böyle olunca şirketler, yatırımlarını arttırmaya ve iş gücünü hızla genişletmeye başlamıştı.

Ancak, küresel ekonomik sorunlarının artması, firmaların son zamanlarda binlerce çalışanı etkileyen toplu işten çıkarmalarına neden oldu. Peki bu firmaların kıdem tazminatı olanaklarını hiç merak ettiniz mi?

Kıdem tazminatları çalışanların kurtarıcısı

Bu yılın ilk üç haftasında teknoloji endüstrisinde 100.000'den fazla işçi maalesef işini kaybetti. Yeni açıklanan raporlara göre, kıdem tazminatı paketlerinin bir teknoloji devinden diğerine büyük farklılıklar gösterdiğini ortaya çıkardı.

İlk önce sizler için kıdem tazminatını kısaca açıklayalım. Kıdem tazminatı, işverenin işçisine belli koşulların sağlanması halinde işyerinde çalıştığı süre boyunca kazandığı kıdeminin karşılığı olarak ödenen tazminat yani paradır.

Kıdem tazminatının belli başlı şartları vardır ancak biz o kısmına pek girmeyeceğiz. Kıdem tazminatını öğrendiğimize göre gelin şu büyük şirketlerin kıdem tazminatlarının da o kadar büyük olup olmadığına bir bakalım.

Büyük şirketlerin kıdem tazminatlarını merak ettiniz mi? İşte rakamlar!

Google ana şirketi Alphabet, iş gücünün yaklaşık yüzde 6'sına tekabül eden 12.000 çalışanını işten çıkardığını açıklamıştı. sec.gov'un belirttiği şartlara göre, Amerika çalışanları için kıdem paketleri, 16 haftalık maaş ve hızlandırılmış hisse devri ve şirkette çalıştıkları her yıl için ek iki haftayı kapsıyor. İşten çıkarılan çalışanlar ayrıca 2022 ikramiyelerini, ücretli izinlerini ve altı aylık sağlık hizmetlerini de alabilme imkanına sahip.

Yılın başında ise Amazon, iş gücünün yaklaşık yüzde 1,2'sini yani 18.000 kişi ile rekor çalışanını işten çıkarttıPerakende ABD çalışanları, zorunlu 60 günlük ihbar süresi boyunca çalışmaya devam etmeleri gerekmeksizin tam ücret ve sosyal haklarını alabiliyorlar. Şirket ayrıca birkaç haftalık kıdem tazminatı, ayrılık ödemesi, geçici sağlık yardımları ve işe yerleştirme gibi hizmetlerde sunmakta.

Meta CEO'su Mark Zuckerberg geçen yıl şirketin dünya çapında 11.000'den fazla kişiyi, yani iş gücünün yaklaşık yüzde 13'ünü işten çıkaracağını duyurmuştu. İşten çıkarılan çalışanlara 16 haftalık kıdem tazminatı ve her hizmet yılı için iki hafta ek ödeme sözü verildi. Şirket ayrıca altı aylık sağlık sigortasını karşılayacağını ve vizeli personel için RSU yetkilendirmesi, kariyer hizmetleri, kalan ücretli izin ve göçmenlik gibi destekleri de sunuyor.

Salesforce kısa süre önce 7.000'den fazla çalışanını işten çıkaracağını duyurmuştu. Şirketin CEO'su Marc Benioff, düşen üretkenliğin, genç olan ve uzaktan çalışan personelden kaynaklandığını öne sürmüştü. Şirketin kıdem tazminatı paketleri ise az beş aylık maaş, altı aylık sağlık sigortası ve iki aylık işten çıkarma desteğinden ibaret.

Twitter'da ise, geçen yıl göreve gelen şirketin yeni sahibi Elon Musk geldikten hemen sonra çalışan sayısını yüzde 50 azaltmayı düşündüğünü açıkladı. Ancak pek çok çalışan "zorlu" çalışma şartları ve Elon'dan dolayı işi bırakmayı tercih etti. Daha sonra Musk, ayrılan herkese üç aylık kıdem tazminatı vereceklerini açıklamıştı.