Güncel

İddia: Bitcoin, piyasa değeri ile tüm küresel bankaları geçebilir!

Bitcoin rallisi, BTC'yi piyasa değerinde tüm küresel bankaları geçmeye itiyor!

İddia: Bitcoin, piyasa değeri ile tüm küresel bankaları geçebilir!

Artan satın alma baskısı ile karakterize edilen son Bitcoin ( BTC ) rallisi, ilk kriptoyu piyasa değeri açısından önde gelen geleneksel finans kuruluşlarını geçecek şekilde yükseltti.

İddia: Bitcoin, piyasa değeri ile tüm küresel bankaları geçebilir!

BTC, 24 Ocak itibarıyla 443,04 milyar dolarlık piyasa değeriyle, herhangi bir küresel bankadan daha değerli. Şirketler, MarketCap verilerine göre, kapitalizasyon, Bitcoin'i küresel olarak 16. en değerli varlık haline getirdi.

Mevcut durumda, Amerikan bankacılık devi JPMorgan Chase 402,79 milyar dolarlık piyasa değeriyle Bitcoin'e yaklaşıyor ve toplamda 19. sırada. Bitcoin'in değerlemesi de 35. sırada 274,44 milyar dolar ile  Bank of America'nın üzerinde yer alıyor.

İddia: Bitcoin, piyasa değeri ile tüm küresel bankaları geçebilir! - Resim : 1

Bitcoin'in piyasa değeri herhangi bir bankadan daha yüksektir. Kaynak: CompaniesMarketCap

Bitcoin ve bankalar varlık sınıfı farkı 

Bitcoin artık geleneksel finans bankalarına kıyasla önemli bir piyasa değerini kontrol etse de, her iki varlık da farklı varlık sınıflarına aittir. Bankaların piyasa kapitalizasyonu, dayanak varlıklara sahip  hisse senetleri tarafından desteklenmektedir.

Öte yandan Bitcoin, spekülasyon ve genel piyasa duyarlılığından etkilenirken fiyatı volatiliteye duyarlı olduğu için herhangi bir sabit varlık tarafından desteklenmiyor.

Genel olarak, en son Bitcoin kilometre taşı, olgunluk gerçekleştiğinde kriptonun geleneksel bankacılık sektörünün yerini alma potansiyeline ilişkin savunucuların bir kanıtıdır.

Bitcoin, piyasa değerinde bir artış kaydederken bile, küresel ekonominin belirsizlikle karşı karşıya olmasına rağmen, birkaç küresel banka da büyümeye tanık oluyor. Örneğin, bir Finbold raporuna göre, Avrupa Birliği bankaları 2022'nin üçüncü çeyreğinde 29,01 trilyon Euro değerindeki varlıkları kontrol ediyordu ve yıldan yıla (YoY) %11,54'lük bir büyümeyi temsil ediyordu.

Bitcoin'in dönüm noktası, dijital varlığın etkileyici 2023 koşusunu takip ediyor ve amiral gemisi kripto, muhtemelen yeni bir ralliyi ateşleyecek bir dip bulmaya çalışıyor. Ralli, Bitcoin'in 23 Ocak itibarıyla elektrikli araç (EV) üreticisi Tesla'nın piyasa değerini kısa bir süre aştığını gördü.

Bununla birlikte, basın zamanında Tesla, EV üreticisinin 453,92 milyar doları kontrol etmesiyle Bitcoin'in piyasa değerini tersine çevirdi.

Bitcoin fiyat analizi

Mevcut durumda Bitcoin, son 24 saatte neredeyse %1 artışla 22.881 dolardan işlem görüyor.

İddia: Bitcoin, piyasa değeri ile tüm küresel bankaları geçebilir! - Resim : 2

Bitcoin yedi günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

Şu anda, Bitcoin, son günlerde pozisyonu kısaca ihlal ederek 23.000 $ direnç seviyesini kırmaya çalışıyor.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.