Güncel

Çalıntı tasarım iddiasına Samsung'dan cevap geldi!

Samsung'u tasarım konusunda suçlayan Apple cephesine, Samsung'dan ilk defa cevap geldi!

Çalıntı tasarım iddiasına Samsung'dan cevap geldi!

Dünya'nın iki dev mobil cihaz üreticisi arasındaki gerginlik son hızla devam ediyor. Son zamanlarda süren patent davalarının yanında karşılıklı atışmalar da hala devam ediyor.

Apple uzun zamandır Samsung Galaxy serisinin mimarı tasarımının kendilerine ait  tasarımlardan çalıntı olduğunu iler sürüyor, sürekli bir gerginlik ortamı oluşturuluyordu. Samsung Mobil Tasarım bölümünün yardımcı müdürü Lee Minhyouk, Chicago Tribune'e, Apple'ın dahi çocuğu Jonathan Ive ile aynı düzeyde olmadığını fakat Galaxy S II ve Note gibi ürünlerde her zaman kendilerine özgü olan tasarım modellerini kullandıklarını ifade ederek, iddiayı tersledi.

1332757927_samsungvsapple.jpg

Samsung'un Galaxy modelleri için şu sözleri dile getirdi: "[Galaxy serisi için] Binlerce çizim ve yüzlerce prototip yaptım. Sizce bu kadar uğraşı, tasarım yaparmış gibi gözükmek için mi yapıyorum? Ben bir tasarımcıyım ve bir ağırlığım, bir şerefim var. Apple'ın iddiaları, ben çok rahatsız ediyor. [Galaxy serisi] başlangıcından beri hep orijinal oldu ve onu yaratanlardan biri de benim. Gerek tasarım anlayışı, gerekse kullanılan teknolojisiyle [Galaxy] tamamen farklı bir ürün." dedi.

Samsung'a her fırsatta çarpıtılan tasarım çalıntısı konusunda rahatsız olan Minhyouk, konuşmasının devamında şunları dile getirdi: "Belki Ive ile aynı düzeyde olmayabilirim. Fakat yine de bir gün Samsung'un sembol olacak ürünler üreteceğine inanıyorum. Yeni bir ürünü yaratabilmek için sadece efor yeterli olmuyor, zamanına uygun olması ve projeyi gerçeğe döndürebilecek teknolojiye sahip olmanız da gerekiyor. Eminim ki, bir gün Samsung, günün modasını belirleyen ürünler üretecek ve umarım o ürünlerden biri benim tasarımım olur." dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.