Güncel

Çalışanları Elon Musk'a karşı ayaklandı! Peki şimdi ne olacak?

Dünyanın en popüler elektrikli otomobil üreticilerinden biri olan Tesla, çalışanlarıyla ilgili sıkıntılı bir süreç geçirecek gibi görünüyor.

Çalışanları Elon Musk'a karşı ayaklandı! Peki şimdi ne olacak?

Elektrikli otomobil denildiğinde akla gelen ilk marka olan Tesla’da işler son zamanlarda pek yolunda gitmiyor. Şirket her ne kadar gerek üretim sayısı gerek satış hasılatı konularında oldukça başarılı işlere imza atıyor olsa da bu durum borsa değerine yansımıyor.

Bir dönem 407 doları kadar gören hisse senetlerinden sonra şimdilerde şirketin hisseleri 124 dolar civarında işlem görüyor ki bu da %70’e yakın bir oranda değer kaybı yaşandığını gösteriyor. Üstelik ortaya çıkan son durum, bu sorunu daha da derinleştirebilir.

Çalışanları Elon Musk'a karşı ayaklandı! Peki şimdi ne olacak?

Bloomberg tarafından haberleştirilen iddialara göre Tesla, 2021 yılından itibaren çalışanlarını uyarmaya başlamış. Bu uyarının konusu ise gerek maaşların gerekse de çalışma şartlarının üst yöneticilere şikayet edilmemesi. Üstelik şirket çalışanların maaşlarının yabancılarla paylaşılmasını da kesinlikle yasaklamış. Bu durum belki bize çok garip gelmeyebilir ancak şirket üssünün bulunduğu Florida’da bu çok büyük bir suç.

Florida yasalarına göre şirketler, çalışanlarına bu türden yasaklamalar koyamaz ve onlar üzerinde baskı kuramaz. Öte yandan Tesla tarafından yapıldığı iddia edilen bu fiiller, tam olarak söz konusu bu suçu oluşturuyor. Bu da Tesla’nın yakın zamanda başının oldukça kötü bir şekilde ağrıyacağını gösteriyor. Amerikalı otoritelere göre, bu durumun mahkemeye taşınması kuvvetle muhtemel ve işin içine mahkeme girdiği anda Tesla’nın ceza alması neredeyse kaçınılmaz bir son olacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.